Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nekula: ČR a další země by mohly kvůli ukrajinskému obilí získat pomoc od EK

pšenice
pšenice
Foto: Pixabay

Evropská komise by do dvou měsíců mohla přijít s pomocí pro některé státy včetně Česka, které jsou nepřímo zasažené problémy s dovozem ukrajinského obilí. Novinářům to během dnešního jednání ministrů zemědělství Evropské unie řekl český ministr Zdeněk Nekula. Česko musí podle něho nejprve dodat unijní exekutivě potřebná data dokládající ztráty českých zemědělců. Podle eurokomisaře Janusze Wojciechowského EK navrhne možnost využití dalších peněz po jejich analýze. Velká část ministrů dnes vyzývala, aby EU ohledně ukrajinského dovozu našla společné řešení a aby jednotlivé země nesahaly k vlastním omezením jako Polsko či Slovensko.

EK se v posledních měsících pokouší vyjít vstříc státům, jejichž zemědělci si stěžují na problémy s odbytem kvůli množství ukrajinské pšenice a dalších zemědělských produktů. Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko by měly ve dvou již připravených balících z unijní zemědělské rezervy dostat celkem 156 milionů eur (zhruba 3,66 miliardy korun). O své se však hlásí také další státy, jejichž pěstitelé mají například problém s vývozem svých plodin do zmíněných zemí.

"Hovořili jsme o dalším balíku pomoci, který by mohl být až 250 milionů eur. Protože každý stát má svá specifika včetně České republiky," řekl Nekula po separátním jednání s komisařem pro zemědělství Wojciechowským. Řešení by podle ministra mohlo být na světě do dvou měsíců, nejdříve však musí Brusel dostat data, na jejichž základě o případné pomoci rozhodne. Nároky na podporu ale vznášejí i další země z regionů vzdálenějších od Ukrajiny, což může podle diplomatů celý proces zkomplikovat.

"Některé země mají problémy se suchem, v několika státech jsou potíže s mléčným trhem. Budeme to analyzovat a představíme návrhy dalšího využití krizové rezervy," řekl po jednání ministrů Wojciechowski s odkazem na balík, v němž zbývá zmíněné čtvrt miliardy eur.

Stejně jako řada dalších ministrů hovořil dnes i Nekula o tom, že EU musí najít společné řešení nevyhovující situace a Ukrajině v rámci pomoci umožnit přepravu jejích obilovin. Slovensko, Polsko, Maďarsko a Bulharsko zavedly tento měsíc vlastní zákazy dovozů některých produktů. Brusel, který dohlíží na společnou obchodní politiku a má pravomoc trestat nedovolené jednostranné kroky, označil omezení za nepřípustná. Komise hovoří o možnosti dočasně omezit dovoz pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen.

Podle Wojciechowského jsou další jednání o společném řešení naplánována na příští dny. Členské země a europoslanci by během května měli schvalovat prodloužení bezcelního režimu pro ukrajinské potravinářské a zemědělské produkty, který platí do června. Komise by podle diplomatů mohla omezení pro některé plodiny zahrnout právě do tohoto prodloužení.

Témata:  obilí Ukrajina evropská komise

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.