Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České vládě teď nepůjčujte, varuje americký správce investic České národní banky

Vláda ČR
Vláda ČR
Foto: Vlada.cz

Komentář Lukáše Kovandy: Nastupující Fialova vláda od mezinárodních finančníků zrovna moc hezký dárek na uvítanou nedostává. Americká společnost BlackRock, největší světový správce majetku, varuje mezinárodní investory před půjčováním novému českému kabinetu. A to přesto, že úrok na dluhu české vlády převyšuje úrok na dluhu německém nejvýrazněji od roku 1999.

Například na desetiletých dluhopisech přesáhl tento rozdíl v tomto týdnu poprvé od roku 1999 úroveň tří procentních bodů.

Společnost BlackRock, jež se podílí na správě investic České národní banky, varuje, že úrok na českém dluhu poroste i v příštím roce. Česká národní banka totiž podle ní bude muset kvůli rapidní inflaci nadále zvyšovat své úrokové sazby. To se promítne právě i do růstu úroku na dluhu vlády ČR, a tedy do poklesu ceny dluhopisů vlády ČR, které se tak notně prodraží obsluha historicky rekordně objemného dluhu. Podle BlackRocku navíc i tak dojde příští rok k oslabení české koruny. Ta má znehodnotit zejména vůči dolaru, a to kvůli několikerému zvyšování úrokových sazeb v podání americké centrální banky, které zpevní dolar. 

Společně s českým dluhem varuje BlackRock také před nákupem polského a maďarského dluhu. Dluhopisy polské, maďarské i české patří mezi letošní velké propadáky světových finančních trhů.

Témata:  Česko vláda ekonomika finance komentář

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy