Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny v průmyslu v březnu meziročně stouply o 3,3 procenta, nejvíce od května 2019

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ceny v průmyslu v březnu zrychlily meziroční nárůst na 3,3 procenta z únorových 1,4 procenta. Byl to nejvyšší růst od května 2019. Vyšší byly v porovnání s loňským březnem po 16 měsících poklesu i ceny v zemědělství. Vzrostly také ceny ve stavebnictví a ceny tržních služeb. Oznámil to dnes na webu Český statistický úřad (ČSÚ). Ve zmíněných oborech se ceny zvýšily i meziměsíčně, nejvíce, o 1,8 procenta, v zemědělství.

Průmyslové ceny předznamenávají vývoj cen pro konečné spotřebitele u obchodníků. Ceny v průmyslu meziročně stouply poprvé od loňského října letos v únoru, v březnu pak jejich růst zrychlil. "Největší podíl na tomto vývoji měl růst cen v odvětví koksu a rafinérských ropných produktů. V navazujícím odvětví chemických látek a výrobků se ceny zvýšily o 8,3 procenta," uvedl k tomu vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Naopak zlevnily o 1,4 procenta potravinářské výrobky, nápoje a tabák, přičemž ceny zpracovaného a konzervovaného masa a masných výrobků se propadly o deset procent.

Ceny zemědělských výrobců vzrostly proti loňskému březnu o 0,4 procenta, v únoru byly meziročně nižší o 1,6 procenta. Ceny v rostlinné výrobě ve třetím měsíci byly vyšší o 6,3 procenta, zdražila zejména zelenina, a to o 17,2 procenta. Meziročně vyšší ceny byly také u obilovin, olejnin i ovoce. Naproti tomu o téměř 28 procent zlevnily brambory. V živočišné výrobě ceny klesly o 6,4 procenta, ceny jatečných prasat spadly o 28,6 procenta. Drůbež byla dražší.

Ceny stavebních prací podle odhadů zrychlily meziroční růst na 1,9 procenta z únorových 1,8 procenta. Vedle toho ceny tržních služeb pro podniky zpomalily nárůst na 0,7 procenta z předchozích 1,4 procenta. Zdražily bezpečnostní a pátrací služby, programování nebo právní a účetnické služby.

Meziměsíčně v březnu stouply ceny zemědělských výrobců o 1,8 procenta a průmyslových výrobců o 1,4 procenta. U stavebních prací byly ceny proti únoru vyšší o 0,6 procenta a u tržních služeb pro podniky o 0,8 procenta.

Témata:  průmysl zemědělství stavebnictví

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy