Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cena zlata je po útoku na Ukrajinu na více než ročním maximu 1940 USD

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zlato, které investoři často nakupují v časech nejistoty, je kvůli ruskému ozbrojenému útoku na Ukrajinu nejdražší za 13 měsíců. Krátce po 08:00 SEČ cena kovu k okamžitému dodání vykazovala růst o 1,8 procenta na 1943 USD za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Předtím cena vystoupila až nad 1948 dolarů, což je nejvíce od loňského ledna.

Ruské síly dnes zahájily vzdušné údery na cíle po celé Ukrajině, tamní úřady oznámily také začátek pozemní invaze přes ruskou i běloruskou hranici. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nařídil zvláštní vojenskou operací na východě Ukrajiny.

Cena zlata se v tomto měsíci zvýšila asi o osm procent, neboť investoři kvůli rusko-ukrajinské krizi odmítají příliš riskovat. Žlutý kov, jak se zlatu někdy říká, by tak mohl zaznamenat svůj nejlepší měsíc od července 2020.

"Zlato je spolu s americkým dolarem útočištěm a toto je jeho den. Mohli bychom u zlata nevyhnutelně vidět i nová maxima," řekl agentuře Reuters analytik Jeffrey Halley ze společnosti OANDA. Ceny by mohly pokračovat v růstu směrem až na 1960 USD za unci a v příštích dnech otestovat i hranici 2000 dolarů, dodal Halley.

Rusko je třetím největším světovým producentem zlata.

Cena stříbra vykazovala růst o 2,2 procenta na 25,09 USD za troyskou unci. Cena platiny se zvýšila zhruba o 1,2 procenta na 1108 USD, cena palladia pak vykazovala růst o 2,9 procenta na 2551 USD/oz. Hlavním producentem palladia a platiny je ruská společnost Norilsk Nickel.

Témata:  Rusko Ukrajina válka zlato

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.