Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit bez dohody může stát britský automobilový průmysl miliardy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Britský automobilový průmysl by v příštích pěti letech mohl utrpět ztráty až 55,4 miliardy liber (1,6 bilionu korun), pokud by země odešla z Evropské unie bez dohody o budoucích vztazích.

Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil britský svaz výrobců a prodejců aut SMMT.

Británie opustila evropský blok na konci letošního ledna, od té doby trvá přechodné období a vyjednávání o budoucím uspořádání vztahů mezi Spojeným královstvím a unijními zeměmi. Přechodné období skončí ke konci tohoto roku. Pokud by do té doby nedošlo k dohodě, obchod mezi zeměmi EU a Británií by se musel řídit pravidly Světové obchodní organizace, což by přineslo i nová cla. Svaz SMMT proto vyzval britskou vládu, aby uzavřela dohodu o volném obchodu co nejdříve.

Automobilový průmysl je významně zasažen současnou epidemií covidu-19, nová cla by situaci podle SMMT ještě zhoršila. Absence dohody by způsobila v příštích pěti letech propad britské výroby o dva miliony vozů a roční výroba by dlouhodobě klesla pod milion vozidel, odhaduje SMMT. Ztráty by se podepsaly také na vývoji a výrobě bezemisních vozidel.

Britský trh s automobily v září klesl nejníže za více než 20 let. V září se i kvůli dopadům koronavirové krize počet registrací nových aut v Británii meziročně snížil o 4,4 procenta, v porovnání se zářijovým průměrem za uplynulých deset let bylo registrací o 15,8 procenta méně.

Po bezodkladném dosažení dohody o volném obchodu již na začátku září ve společném dopise volali i jiní představitelé evropského automobilového průmyslu. Varovali, že neúspěch jednání by mohl automobilovému sektoru v příštích pěti letech způsobit obchodní ztráty až za 110 miliard eur (2,9 bilionu Kč) a ohrozit výrobu zhruba tří milionů vozidel.

Témata:  Brexit Velká Británie EU

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy