Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo zpomalilo, výhled je nicméně stále pozitivní

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Tempo růstu německého HDP mezikvartálně výrazně zpomalilo z 0,6 % v posledním čtvrtletí loňského roku na 0,3 % a jedná se tak o nejslabší růst od třetího čtvrtletí 2016.

V meziročním srovnání přitom růst činil 2,3 %. Klíčovým faktorem slabšího růstu byl první pokles vládních výdajů od druhého čtvrtletí 2013 o 0,5 % mezikvartálně a první pokles exportu od třetího čtvrtletí 2016 o 1,0 % mezikvartálně. Zejména pokles exportu by mohl být prvním signálem, že si výrazné posílení eura v loňském roce začíná vybírat svou daň.

Zpomalení dynamiky německého hospodářství se do značné míry očekávalo, neboť klíčové dopředu hledící indikátory sentimentu (např. index nákupních manažerů v průmyslu PMI či prominentní německý index Ifo) začaly od ledna výrazně klesat.

Domníváme se nicméně, že zpomalení německé ekonomiky není zásadního rázu a spíše se jedná o zdravé mírné zpomalení z vrcholu aktuálního hospodářského cyklu, jehož bylo dosaženo na konci loňského roku. Trend německého hospodářství se i nadále pohybuje nad svým strukturálním potenciálem, neboť míra využití průmyslových kapacit a zaměstnanost jsou na historických maximech. To jasně dokládají již zmíněné indikátory sentimentu, které stále pohybují na úrovních, jež z historického srovnání i nadále indikují velice slušné tempo ekonomického růstu.

Za celý uplynulý rok 2017 činilo tempo růstu německého HDP 2,2 % a pro letošní rok konsensus ekonomů očekává ještě mírně vyšší růst – na úrovni 2,3 %. Pro rok 2019 pak počítá s růstem kolem 2,0 %. Rizika konsensu jsou nicméně vychýlena mírně směrem dolů, když se do nich promítá stále rozjitřená situace v mezinárodním obchodě, zejména vztah Spojených států a Číny, zvýšené napětí v geopolitické oblasti po vypovězení íránské jaderné dohody ze strany Spojených států, zvýšené riziko nezodpovědné fiskální politiky nově vznikající italské vlády a v neposlední řadě také měnová krize v Turecku, která v posledních dnech graduje. Německo jako přední světový exportér bude na vývoj těchto globálních faktorů silně náchylné, informoval Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a. s.

Témata:  Německo ekonomika

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Benzín je v Česku nejlevnější za 3,5 roku. Trump srazil ceny jako covid

Pohonné hmoty v Česku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července.