Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pražské hotely budou zdražovat

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Tempo růstu výnosů na jeden hotelový pokoj je u nás čtvrté nejvyšší v Evropě, i tak ale Praha zůstane nejlevnější turistickou destinací z celkem dvanácti sledovaných evropských měst. Na nedostatek zákazníků si hoteliéři stěžovat rozhodně nemohou, v české metropoli má být letos obsazeno přes 80 % lůžek, což je společně s Londýnem nejvíce v EU. Vyplývá to z nejnovější studie PwC Trendy evropského hotelnictví pro roky 2018 a 2019.

Zatímco v loňském roce stál hotelový pokoj v Praze v průměru 2 251 Kč, letos se má cena vyšplhat na 2 374 Kč a v roce 2019 turisté zaplatí dokonce 2 414 Kč. I přes relativně rychlý nárůst cen zůstane ubytování v Praze v porovnání s dvanácti sledovanými evropskými metropolemi stále nejlevnější. Ceny táhne nahoru především dobrá ekonomická situace napříč Evropou, která je doprovázena zvyšováním platů, a tedy i větší ochotou lidí cestovat. Ročně Praha naláká až 7 milionu turistů, a to především z Německa, Ruska, Velké Británie a USA.V průměrné obsazenosti hotelů se Praha vyšvihne do čela žebříčku. Podle studie PwC se má dostat až na 82,3 % v roce 2019, a vyrovnat se tak ve využití kapacity tradičně nejvytíženějšímu Londýnu. Důvodem je především rostoucí zájem turistů, který táhne mimo jiné návrat ruské klientely. „Praha si úspěšně buduje pověst jednoho z nejkrásnějších evropských měst. Turistická atraktivita v kombinaci s relativní bezpečností dělá z české metropole jednu z nejvyhledávanějších destinací v Evropě,“ říká Jan Musil, odborník na hotelnictví z PwC Česká republika.

Tempo růstu výnosů na jeden pokoj pražských hotelů je čtvrté nejvyšší v Evropě. Podle ukazatele RevPAR se budou výnosy v roce 2018 zvyšovat nejrychleji v portugalském Portu (10,3 %), následuje Amsterdam (7,1 %), Lisabon (7 %) a Praha (6,8%). V dalších městech se výnosy nezvednou o více než 4 %. V roce 2019 pak společnost PwC předvídá Praze propad na 6. příčku a pomalejší, přesto stále solidní růst ve výši 3,4 %. „Vzhledem k vysoké vytíženosti stávajících kapacit a stagnující nabídce bude do budoucna výnos hotelů záviset především na růstu cen,“ uzavírá Jan Musil z PwC ČR.

Témata:  hotely Praha

Související

Aktuálně se děje

12. března 2025 11:17

Elektromobily ztrácí po třech letech téměř 50 % hodnoty, vede Tesla

Elektromobily americké Tesly patří mezi nejhůře zhodnocené vozy na českém trhu, ukazuje analýza cen ojetin na portálu TipCars. Modely Y a 3 ztratily za tři roky téměř polovinu své původní hodnoty – konkrétně 47 %. Naopak Škoda Enyaq vychází lépe, její cena klesla „jen“ o 31 % a průměrně ji prodejci nabízejí za 1,07 milionu korun.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Česká národní banka (ČNB)

Komentář

Guvernér ČNB Aleš Michl opět boduje, získal další prestižní ocenění

Guvernér České národní banky Aleš Michl má pro letošek už druhé prestižní mezinárodní ocenění pro nejlepšího centrálního bankéře. Podle dnešní zprávy britského časopisu Central Banking mu náleží titul „guvernér roku“. Již dříve, letos začátkem ledna, jej jiný odborný časopis, rovněž britský The Banker, spadající pod křídla Financial Times, vyhlásil pro letošek nejlepším evropským guvernérem.