Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Asociace hotelů: Nový systém kompenzací sníží podporu až o 75 procent

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nový plošný systém kompenzací, který na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády představil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) sníží dosavadní podporu uzavřeným provozům až o 75 procent. Taková pomoc nebude účinná pro záchranu mnoha podniků, ale představuje nejméně nákladnou variantu pro státní rozpočet. ČTK to dnes řekl prezident AHR Václav Stárek.

V rámci nového programu náhrad by podnikatelé, kteří zaznamenali propad tržeb alespoň o 50 procent, měli dostat příspěvek 500 korun na den za každého zaměstnance. Vzorem pro tento dotační titul byl jeden z nejpozději zavedených programů COVID gastro uzavřené provozovny. Podle Havlíčka je na něj od podnikatelů pozitivní odezva, ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u něj sleduje velký zájem. V novém programu podle Havlíčka žádná firma nepropadne bez ohledu na to, zda je uzavřená, nebo se jedná o subdodavatele. Další speciální programy jako COVID nájemné nebo COVID ubytování už dále pokračovat nebudou.

Profesní organizace volaly po vzniku plošného programu, po dohodě s ministerstvy měl být ale založen na kompenzaci nepokrytých nákladů. Ještě o víkendu tento návrh AHR spolu s Hospodářskou komorou podle Stárka připomínkovaly. "Varianta, kterou nakonec bez jakéhokoliv projednání s profesními organizacemi předložilo MPO do vlády, je pro podnikatele v cestovním ruchu dalším rozčarováním o deklarované pomoci státu," řekl Stárek.

Restauratérům a provozovatelům ubytovacích zařízení navíc podle Stárka chybí jakákoliv vize vlády, kdy budou moci podnikání obnovit. "V ubytovacích službách celkově od loňského 14. března do dnešního dne uběhlo 293 dní, z nichž 168 dní byli podnikatelé z nařízení vlády uzavřeni. Přesto mají dlouhodobě povinnost splácet své závazky a náklady, které ani dosavadní formy podpory zcela nepokryly. Mnoho podnikatelů již v současné době stojí na pokraji krachu," uvedl dále Stárek.

Nový systém kompenzací by měl dále fungovat jen vedle programu na podporu zaměstnanosti Antivirus a kompenzačního bonusu pro živnostníky. V něm chce ministerstvo financí pomoc zvýšit z 500 korun na den na 1000 korun. Toto rozhodnutí AHR vítá, o bonus by se ale neměla krátit pomoc z dalších programů.

"AHR by ocenila dodržování dohodnutých podmínek s MPO při připomínkování návrhů a vedení konstruktivních debat a zároveň větší aktivitu a podporu podnikatelů ze strany ministerstva pro místní rozvoj, které má cestovní ruch přímo v gesci," dodal Stárek.

Havlíček v pondělí řekl, že variantou plošného programu byla náhrada nákladů. Problematické by to podle něj bylo u živnostníků, kteří vykazují výdaje a ne vždy je mají v pořádku a kteří by nosili na úřady spoustu účtenek. MPO podle Havlíčka připraví nový program do kompletní výzvy a v následujících dnech ho chce konzultovat ještě s profesními svazy a organizacemi.

Témata:  hotely finance

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy