Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump přešlapuje na prahu obchodní války mezi USA a Evropskou unií

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Instagram

O jeden měsíc prodloužil americký prezident Donald Trump zemím Evropské unie výjimku na dovoz oceli a hliníku.

Spojené státy plánují uvalit na evropské suroviny nová cla ve výši 25 a 10 procent. Nové celní sazby měly původně začít platit od 1. května 2018 a jsou stále předzvěstí obchodní války, do které je od března letošního roku zatažená také Čína. „Pokud nedojde v červnu ke smíru mezi novým a starým kontinentem, lze očekávat reciproční opatření ze strany Evropské unie, což rozhodně nepřispěje k růstu obchodní výměny. A zejména rostoucí přebytky v Číně pak mohou v globální ekonomice postihnout i české firmy,“ shrnuje Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, největší poskytovatel celních služeb v Česku.

Odvetná celní opatření odnese koncový spotřebitel

„Dopady celní války mezi USA a EU může pocítit koncový spotřebitel. Důvodem k zavedení dodatečných cel bývá očekávání lepších konkurenčních podmínek pro domácí producenty, avšak tento stimul se naopak může obrátit v růst cen. To pak obvykle vyvolá pokles poptávky po daném zboží a pro dovozce či vývozce již nemusí být finančně zajímavé s daným produktem obchodovat,“ říká za společnost Gerlach Luděk Procházka, odborník na celní problematiku. 

Celní válka může ovlivnit odbyt českým producentům masa

Do obchodních sporů mezi Spojenými státy a Evropskou unií je zapojená také Čína, což může mít v globální ekonomice přímý vliv i na Českou republiku. Čínské zboží, od března zatížené na americkém trhu clem, si bude hledat cestu ve větší míře i do Evropy. To samé platí pro americké přebytky 128 druhů zboží určené pro Čínu, například sóju, maso, obilí či ryby. „Evropa má trh v tomto směru v zásadě otevřený a jedno z mála výraznějších legislativních omezení vyplývá z obavy Evropanů z konzumace geneticky modifikovaných potravin. A jelikož se dnes významná část masa do Česka dováží, není otázkou zda, ale jak výrazně by se případný razantní nárůst dovozu GMO free masa do EU projevil na odbytu masa českých producentů,“ uzavírá Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, mezinárodní poskytovatel celních služeb.

Témata:  Donald Trump USA EU

Související

Aktuálně se děje

16. září 2024 11:28

12. září 2024 20:53

Státní platy vs. firemní mzdy: 25 miliard na státní sektor a pravicová kritika Pekarové

Jednání o zvyšování platů státních zaměstnanců pokračují s cílem implementace od ledna 2025. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zvýšení bude cílené na zaměstnance s nízkými a středními příjmy, nikoliv plošné. Odhady však naznačují, že státní rozpočet čeká náklad přes 24 miliard korun. Vyvstávají otázky, zda je navýšení o 8 procent rozumné v kontextu ztrátového státního rozpočtu, zvlášť když vláda usiluje o ambicióznější cíl než soukromý sektor.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Vyrovnané české rozpočty už v příštím roce? Jde to. Vláda ale výrazně snižuje reálné výdaje na vědu, výzkum a inovace

Od poslední minuty letošního srpna je oficiálně známa výše schodku státního rozpočtu navrhovaná pro příští rok – 230 miliard korun. Pokud by se toto číslo skutečně naplnilo, Fialova vláda za čtyři roky svého vládnutí vytvoří nominálně o zhruba o 320 miliard vyšší dluh než předchozí kabinet Babišův. Přesto by mohla už v příštím roce veřejné rozpočty dokonce vyrovnat, pokud by chtěla.