Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výjimky z EET pro letecké společnosti či telefonní operátory mají smysl. Plošné výjimky nikoliv

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ministerstvo financí ČR včera ústy náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové deklarovalo, že navrhne nové vládě další výjimky z elektronické evidence tržeb (EET). Půjde o výjimky pro telefonní operátory u předplacených služeb, obchodní leteckou přepravu a vybrané hazardní hry.

Martin Laštovica, provozní ředitel společnosti KASAmax, která se už 13 let zabývá vývojem a prodejem pokladních systémů, s těmito výjimkami souhlasí. Varuje však zároveň před plošnými výjimkami, které by paralyzovaly EET jako celek.

„Všechny tři představené výjimky považuji za smysluplné. Nechci ani nijak kritizovat ministerstvo financí za to, že zákon špatně připravilo a nyní ho musí upravovat. Některé problematické věci jednoduše vyvstaly až ve chvíli, kdy se má elektronická evidence tržeb uvádět do praxe. To je třeba případ telefonních operátorů, kdy opravdu nedává smysl, aby za každou odeslanou SMS musela být vystavována účtenka. Podobný případ jsou i hazardní hry, kdy by se účtenka musela vystavovat u každé sázky. Naopak kvituji snahu ministerstva tyto problémy řešit,“ říká Martin Laštovica.

„Naopak mě ale znepokojují návrhy na různé plošné výjimky, které zaznívají od zákonodárců. Aktuálně například návrh senátorů petičního výboru, kteří chtějí z povinnosti elektronicky evidovat tržby vyjmout podnikatele s obratem do 750 tisíc korun ročně. Takové výjimky by naprosto popřely smysl a cíle EET. Opět by tu vznikly možnosti, jak se nepoctiví podnikatelé mohou této povinnosti vyhnout,“ dodává Laštovica.

Před plošnými výjimkami z EET varuje KASAmax dlouhodobě. Poukazuje přitom například na nechvalně známou praxi, která se v pohostinství využívala před zavedením EET a která spočívala v rozdělování provozu na několik různých identifikačních čísel. „Restaurace takto například účtovaly jeden den na jedno IČO, druhý den na jiné, rozdělovaly podle IČO také kuchyň a bar. Tím nedosahovaly takových tržeb a vyhýbaly se placení DPH. Proti tomu právě EET bojovala, dle dosavadních čísel navíc úspěšně. Bylo by špatně, pokud by se teď vše vrátilo k dřívější praxi kvůli různým výjimkám,“ popisuje Martin Laštovica možná nebezpečí plošných výjimek.

Témata:  EET (elektronická evidence tržeb) ekonomika finance

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.