Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průmysl byl i vloni páteří českého vývozu

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ekonomice se vloni dařilo. Přispěla k tomu domácí spotřeba i zahraniční obchod. Průmysl rostl třikrát rychleji než v Německu. Příznivá byla také situace na tuzemském trhu práce. Vyplývá to z nové souhrnné analýzy ČSÚ.

Růst národního hospodářství vloni mírně překonal tempo EU. Jedním z klíčových faktorů byl zahraniční obchod. Jeho přebytek přesáhl 160 miliard korun, šlo o nejvyšší kladnou bilanci v historii. Více než 80 % veškerého vývozu mířilo do Unie. Tradičně silnou pozici měla motorová vozidla, konstatuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová: „Průmysl vytvářel bezmála třetinu přidané hodnoty české ekonomiky. Byl páteří vývozu. Jen dopravní prostředky tvořily téměř 30 % hodnoty celkového exportu tuzemského zboží.“Průmysl rostl ve srovnání s Německem trojnásobným tempem. Množství vyrobených motorových vozidel dosáhlo 1,35 miliónu. Dařilo se i kovovýrobě a produkci počítačů, elektronických a optických přístrojů. Pokračoval dlouhodobý útlum těžby a dobývání. Výkony chemického průmyslu i energetiky byly poznamenány výpadky výrobních zařízení.

Trh práce vloni vykázal rekordní hodnoty. „Česko drželo prvenství mezi státy EU v celkové míře nezaměstnanosti, která v závěru roku klesla až na 3,6 %, i v míře zaměstnanosti mužů. Podniky hledaly nové pracovníky s obtížemi,“ uvádí Karolína Súkupová, analytička ČSÚ. Průměrné mzdy rostly o 3,7 %, nejvyšším tempem za posledních osm let.Meziroční cenový vývoj byl vloni ovlivněn pohyby cen ropy. Potraviny dál zlevňovaly. Ceny nemovitostí naopak rostly, a to dvouciferným tempem. „Nízká míra inflace byla přítomná v celé Evropské unii. Spotřebitelské ceny v ní během loňska vzrostly o 0,3 %. Na konci roku se ale vývoj obrátil a většina sledovaných cen začala růst,“ vysvětluje analytik ČSÚ Jiří Kamenický.Na konci loňského roku žilo v Česku 10,579 milionu obyvatel, meziročně o 25 tisíc více. Přírůstek byl dán hlavně stěhováním. Z pětiny se na něm však podílel i fakt, že počet narozených převýšil počet zemřelých, a to nejvíc za posledních šest let. Populace dál stárla. Lidé starší 64 let představovali na konci roku 18,8 % obyvatel Česka.

Témata:  průmysl ČSÚ ekonomika

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.