Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Usnesení vlády o mzdě v nepodnikatelské sféře je pro ČSÚ neakceptovatelné

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Pokračovat ve zveřejňování údaje o mzdě v nepodnikatelské sféře nelze. Předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová o tom dnes informovala vládu. Přesto kabinet přijal usnesení, kterým další sledování tohoto ukazatele statistikům ukládá. Pro ČSÚ, jehož zásadní připomínky k materiálu nebyly vypořádány, je toto rozhodnutí neakceptovatelné.

Údaj o průměrné mzdě v nepodnikatelské sféře, od kterého odvozuje Ministerstvo práce a sociálních věcí výši platů státních představitelů, soudců nebo státních zástupců, byl naposledy publikován za rok 2016. Ukazatel byl vymezen v návaznosti na dřívější evropskou metodiku. S povinným přechodem na nový evropský standard už ale není možné poskytovat spolehlivé a časově stabilní údaje o průměrné mzdě v nepodnikatelské sféře.Návrh, který dnes vláda schválila, však ukládá statistikům dále zpracovávat daný údaj podle původní metodiky. ČSÚ považuje toto usnesení za neproveditelné a neakceptovatelné. Jeho stanovisko se opírá i o znalecký posudek, podle něhož nejde ukazatel srovnatelně vymezit ani podle nového standardu. Pokud by ČSÚ byl nucen alternativně určovat nový obsah původního ukazatele, dopustil by se politického, nikoliv odborného rozhodnutí. To mu s ohledem na jeho zákonný status nezávislosti nepřísluší. Obdobný postup by byl rovněž v přímém rozporu s principy evropské statistiky.

K návrhu materiálu uplatnil ČSÚ ve zkráceném meziresortním připomínkovém řízení zásadní připomínky, které s ním však nebyly projednány ani vypořádány. Mimo jiné v souladu se závěry expertní pracovní skupiny navrhoval, aby byl odkaz na údaj o mzdě v nepodnikatelské sféře v zákoně o platech soudců a dalších představitelů státní moci nahrazen mzdou v národním hospodářství.

Témata:  ČSÚ vláda platy / mzdy mzdy

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy