Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Celková důvěra v ekonomiku se snížila

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně snížil o 2,9 bodu na hodnotu 95,1, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl rovněž o 2,9 bodu na hodnotu 94,5 a indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 2,6 bodu na hodnotu 98,4.

„Za zhoršením ekonomického sentimentu mezi podnikateli stáli v červenci především podnikatelé v průmyslu. Přibližně 44 % oslovených průmyslových podniků, což je nejvíce od druhého čtvrtletí roku 2020, uvedlo jako hlavní bariéru růstu produkce nedostatečnou poptávku. To může být jedním z důvodů výrazného zvýšení počtu podniků očekávajících v příštích měsících pokles tempa růstu výrobní činnosti. Některé podnikatele ale stále limituje i nedostatek zaměstnanců,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

„Důvěra spotřebitelů v červenci se snížila potřetí v řadě a poprvé od dubna letošního roku se tak dostala pod svůj dlouhodobý průměr. Za poklesem důvěry stála většina ze sledovaných ukazatelů. Domácnosti zejména tíží jejich finanční situace, kterou většina oslovených respondentů považuje za horší než v předchozích 12 měsících. Podruhé v řadě se navíc výrazněji zvýšil počet respondentů, kteří se obávají dalšího růstu cen,“ sdělila Veronika Ptáčková z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Témata:  ČSÚ ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 15:37

3. července 2025 14:26

26. června 2025 11:13

22. června 2025 6:40

Americký úder na jaderná zařízení: Skutečné obavy z íránské odvety a hrozba energetické krize

Prezident Donald Trump varoval, že Spojené státy mohou pokračovat v útocích na další cíle v reakci na možné odvetné kroky Íránu. Podle analytika CNN Baraka Ravida existuje „reálná obava“, že Írán zahájí odvetu proti americkým silám a zájmům v regionu Blízkého východu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy