Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přetahovaná o lidi nepřestává ani v novém roce

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Boj o volnou pracovní sílu, kvalifikovanou i nekvalifikovanou, pokračuje i v letošním roce. Počet neobsazených pracovních míst se s novým rokem opět rozšířil. Zaměstnavatelé prostřednictvím úřadu práce nabízeli více než 135 tisíc pracovních příležitostí. Informuje MONETA Money Bank, a. s.

Podíl nezaměstnaných osob obsadil úroveň odpovídající 5,3 %, kdy mezi muži byla situace méně příznivá než mezi ženami. Podíl nezaměstnaných mužů se zvýšil na 5,4 %, naopak podíl nezaměstnaných žen podklesl na 5,2 %. Informace z trhu práce dnes zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Lednový vývoj na trhu práce odpovídal předpokladům – ukončení sezónních prací poslalo nezaměstnanost na vyšší příčku. Rozdíl mezi prosincem a lednem byl však skutečně minimální. Podíl nezaměstnaných osob vzrostl o pouhou jednu desetinu procentního bodu, konkrétně na 5,3 %. Před rokem se nezaměstnanost usídlila na úrovni, která byla o 1,1 procentního bodu nad současnou hladinou.

Evidence dosažitelných uchazečů o zaměstnání se v lednu naplnila o nové kandidáty. Jejich celkový počet se vyšplhal nad 367 tisíc, což představuje téměř sedmitisícové meziměsíční navýšení. Evidenci nejvíce zaplňují žadatelé mezi 55 až 59 rokem věku. Z hlediska vzdělanostní struktury jsou nejobjemnější skupinou žadatelé se středním odborným vzděláním s výučním listem.

Největší zájem projevují registrovaní uchazeči o práci v administrativě, maloobchodě a velkoobchodě, jako řemeslníci ve stavební výrobě, uklízeči nebo pomocní pracovníci ve výrobě. Uspokojení pracovních potřeb všech těchto kandidátů však není reálné. Firmy se sice po těchto pracovnících poohlížejí, ale jejich poptávka se zcela nepotkává s nabídkou. Zaměstnavatelé jsou hladoví především po kovářích, montážních dělnících nebo profesionálních řidičích. Nedostatek personálu však hlásí například i nemocnice nebo počítačové firmy.

Ačkoli se podíl nezaměstnaných osob nachází na jedné ze svých historicky nejnižších úrovní, prostor pro další zeštíhlení ještě existuje. Očekáváme, že i letošní rok bude trhu práce přát. Podíl nezaměstnaných osob se přiblíží na dostřel rovným pěti procentům. Klíčové postavení si udrží odvětví průmyslu, které je největším zaměstnavatelem v Česku. I tento sektor se však potýká s problémem obsazování volných pracovních míst a při hodnocení jednotlivých bariér získává problém nedostatku zaměstnanců stále větší váhu. Na přelomu loňského a letošního roku ho průmyslníci dokonce ohodnotili dosud nejvyšším stupněm.

Témata:  lidé nezaměstnanost práce

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.