Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Ženevě vydražili dva diamantové prsteny za více než 832 miliónů korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Rok 2016 přinesl velký počet rekordních dražeb a potvrdil rostoucí zájem investorů o diamanty a diamantové investiční šperky. S klesající výtěžností dolů a nedostatkem nových nalezišť je velmi pravděpodobné, že diamanty budou stále více nedostatkovou komoditou. V kombinaci s rostoucí poptávkou v Číně, Indii a USA hrozí podle studie poradenské společnosti Frost & Sullivan do roku 2030 snížení dodávek nezpracovaných diamantů o víc jak 50 %. Podle studie by mohlo v roce 2050 chybět na světových trzích okolo 278 milionů karátů diamantů.

Ve středu 16. listopadu 2016 se uskutečnily další dvě zajímavé dražby v aukčním domě Sotheby´s v Ženevě. Hned po sobě se v aukci dražily dva šperky s výjimečně barevnými diamanty, jejichž celková hodnota se před dražbou odhadovala na téměř miliardu korun. Prvním vzácným investičním šperkem byl prsten se 17,07karátovým růžovým diamantem umístěným mezi dva trojúhelníkovými bílými diamanty s hmotností 3,07 a 3,13 karátů. Kupec ho vydražil za 457,5 miliónů korun (18 300 000 švýcarských franků). „I přes větší hmotnost je cena prstenu s jemně růžovým diamantem skoro dvojnásobně nižší než prodejní cena Unique Pink, který se zdražil v květnu. Obecně totiž platí: čím intenzivnější barva, tím je cena vyšší,“ vysvětluje Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, který jako první český klenotník obchodoval na burzách s diamanty. Právě ALO diamonds nyní prodává první šperk s růžovým diamantem, který byl vyroben na území České republiky. Jeho prodejní cena by mohla přesáhnout hranici 4 milionů korun.

Druhým z dvojice vydražených klenotů je prsten s 8,01karátovým diamantem, za který kupec zaplatil i přes víc než dvojnásobně nižší hmotnost oproti prvnímu prstenu s růžovým diamantem 375 miliónů korun (15 000 000 švýcarských franků). Zájem o barevné diamanty zaznamenávají i klenotnictví v Česku. „Investorům v těchto případech nejde jen o krásu a výjimečnost, ale o investiční aspekt. Cena růžových diamantů se od roku 2005 zčtyřnásobila a modré dnes stojí přibližně dvojnásobek. Šperky s kvalitními diamanty jsou proto spolehlivým investičním nástrojem s minimálními riziky,“ dodává Alojz Ryšavý.

Cenové rekordy začaly padat již v listopadu 2015, kdy hongkongský miliardář Joseph Lau vydražil šperk s růžovým diamantem za 729 miliónů korun a hned následující den šperk s 12,03karátovým unikátním modrým diamantem za 45,2 milionu eur, čímž stanovil světový rekord. Na ten navázaly v druhém kvartále 2016 další 3 rekordní aukce. V dubnu vydražil kupec v Hongkongu prsten s modrým diamantem za 756 miliónů korun a přibližně stejný výslede měla i květnová dražba prstenu s 15,38karátovým růžovým diamantem Unique Pink v auk ním domě Sotheby´s v Ženevě, kde kupec zaplatil 750,6 miliónů korun. Hned na druhý den po dražbě Unique Pink padl další rekord, když v aukčním domě Christie´s v Ženevě vydražili modrý diamant Oppenheimer Blue za neuvěřitelných 1,4 miliardy korun  (stále světový rekord).

Témata:  diamanty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy