Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čistka u ČD: Vyhodili Fejka, Vodičku a dalších pět lidí

Čistka u ČD: Vyhodili Fejka, Vodičku a dalších pět lidí

Foto: Radek Sycha, MoneyMAG.cz

Předseda představenstva ČD Cargo Jiří Vodička byl odvolán z funkce. Vodička skončil ve funkci šéfa ČD Cargo kvůli podivuhodnému a nestandardnímu odměňování podřízených v posledním měsíci, oznámil v úterý ministr dopravy Radek Šmerda.

"Jestli mne něco dokáže zvednout ze židle, tak je to plýtvání penězi. Promrhal příležitost," komentoval odchod Vodičky ministr Šmerda. Přesto šlo podle šéfa ministerstva dopravy za pracovitého manažera, který trávil prací pro dráhy i víkendy. K podivuhodnému a nestandardnímu odměňování ze strany Vodičky mělo podle Šmerdy dojít na začátku června a týkalo se výhradně nejbližších spolupracovníků šéfa ČD Cargo. Hovoří se o tom, že si tři Vodičkovi spolupracovníci přišli dohromady na deset milionů korun. Kromě Vodičky skončilo ve funkcích také pět lidí ze Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC). Důvodem je nedávná nehoda nákladního vlaku u Vyškova. Své místo musí opustit náměstek pro provozuschopnost dráhy Josef Novobilský a další čtyři pracovníci SŽDC. Šmerda v úterý na tiskové konferenci také potvrdil, že končí ve funkci ombudsman Českých drah (ČD) Petr Fejk. Ministr k odstupujícímu ombudsmanovi ČD, který vydržel ve své pozici jen několik měsíců, řekl, že ho nevnímá jako vyžírku. Personální zemětřesení ve státních organizacích napojených na železnici patrně nekončí. Židle se povážlivě kýve také pod šéfem Drážní inspekce Romanem Šigutem i šéfem SŽDC Pavlem Habartou. Ministr dopravy Šmerda se s oběma setká příští týden.

Témata:  české dráhy

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy