Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bude druhé referendum o odchodu Británie z EU? Lidem v kampani za odchod lhali, říká politik

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Kandidát na šéfa britských opozičních labouristů a bývalý stínový ministr práce Owen Smith chce vyvolat druhé referendum o odchodu Británie z Evropské unie nebo alespoň všeobecné volby – a chce je uspořádat předtím, než bude Senát schvalovat finální dohodu o brexitu.

Owen Smith podle serveru Sky News říká, že bude blokovat brexit dokud vláda nenabídne druhé hlasování. Labouristé prý pod jeho vedením nebudou podporovat spouštění článku 50, pokud se Theresa Mayová nezaváže k uspořádání druhého referenda nebo všeobecných voleb.

Ve svém projevu, který přednesl dva měsíce po zveřejnění výsledků referenda, řekl: „Britům v kampani za odchod lhali – zaslouží si mít možnost vyjádřit se k dohodě dojednané s EU. Theresa Mayová říká, že brexit znamená brexit. Ale nikdo vlastně neví, jak brexit vypadá."

Poukázal na to, že brexit může znamenat třeba zhoršení práv pracujících nebo zničení ekonomiky. Zároveň prý může zkomplikovat obchody s jinými zeměmi. Dodal, že je „vášnivě proevropský" a že bude „zuby nehty bojovat" za to, aby jeho země v EU zůstala.

„Pod mým vedením labouristé nedají konzervativcům nevyplněný šek. Budeme hlasovat v parlamentu, abychom zablokovali jakýkoli pokus o vyvolání článku 50, dokud se Theresa Mayová nezaváže, že bude druhé referendum nebo všeobecné volby," slíbil možná vůdce labouristů.

Předpokladem je, že Británie uplatní článek 50 na konci tohoto roku nebo na začátku roku 2017 – to bude znamenat začátek dvouletých výstupních jednání. Nicméně se už objevily informace, že premiérka Theresa Mayová zvažuje spustit jej až po francouzských a německých volbách v květnu a září 2017.

Témata:  Brexit Velká Británie EU

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.