Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bude druhé referendum o odchodu Británie z EU? Lidem v kampani za odchod lhali, říká politik

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Kandidát na šéfa britských opozičních labouristů a bývalý stínový ministr práce Owen Smith chce vyvolat druhé referendum o odchodu Británie z Evropské unie nebo alespoň všeobecné volby – a chce je uspořádat předtím, než bude Senát schvalovat finální dohodu o brexitu.

Owen Smith podle serveru Sky News říká, že bude blokovat brexit dokud vláda nenabídne druhé hlasování. Labouristé prý pod jeho vedením nebudou podporovat spouštění článku 50, pokud se Theresa Mayová nezaváže k uspořádání druhého referenda nebo všeobecných voleb.

Ve svém projevu, který přednesl dva měsíce po zveřejnění výsledků referenda, řekl: „Britům v kampani za odchod lhali – zaslouží si mít možnost vyjádřit se k dohodě dojednané s EU. Theresa Mayová říká, že brexit znamená brexit. Ale nikdo vlastně neví, jak brexit vypadá."

Poukázal na to, že brexit může znamenat třeba zhoršení práv pracujících nebo zničení ekonomiky. Zároveň prý může zkomplikovat obchody s jinými zeměmi. Dodal, že je „vášnivě proevropský" a že bude „zuby nehty bojovat" za to, aby jeho země v EU zůstala.

„Pod mým vedením labouristé nedají konzervativcům nevyplněný šek. Budeme hlasovat v parlamentu, abychom zablokovali jakýkoli pokus o vyvolání článku 50, dokud se Theresa Mayová nezaváže, že bude druhé referendum nebo všeobecné volby," slíbil možná vůdce labouristů.

Předpokladem je, že Británie uplatní článek 50 na konci tohoto roku nebo na začátku roku 2017 – to bude znamenat začátek dvouletých výstupních jednání. Nicméně se už objevily informace, že premiérka Theresa Mayová zvažuje spustit jej až po francouzských a německých volbách v květnu a září 2017.

Témata:  Brexit Velká Británie EU

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

15. dubna 2024 11:26

Počasí přinese prudké ochlazení. Místy bude sněžit

V noci přejde přes naše území k východu studená fronta. Za ní k nám kolem tlakové níže nad Pobaltím bude proudit studený a vlhčí vzduch od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Americký dolar USD, ilustrační fotografie

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.