Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dobrá zpráva pro milovníky masa a mléka: Ceny potravin klesají

Mléko, ilustrační fotografie
Mléko, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dobrá zpráva pro ty, kteří často nakupují maso a mléko. Ceny těchto potravin totiž už nějaký čas klesají a klesat budou i dál. Mléka a masa je prý na našem trhu přebytek. Jenže nízké výkupní ceny znamenají problémy pro zemědělce a mlékárny.

Maso a mléko jí a pije Marie Pazderníková z Jihlavy denně, a tak jí klesající ceny v obchodech vyhovují. Oproti začátku roku teď ušetří v rodinném rozpočtu necelou stovku měsíčně. "Je to fakt příjemný , kupují i víc jak masa tak mlíka, když je to teď tak levný," nechala se slyšet spokojená spotřebitelka.

Už dlouhé měsíce klesají ceny hlavně hovězího a vepřového masa. Může za to zastavený vývoz do Ruska a nadbytečné zásoby po celé Evropě. Jediné drůbeží drží svoji cenu. Spotřebitel jásá. Naproti tomu chovatelé rozhodně radostí neskáčou.

"Není to zrovna příjemný a mnoho podniků to může položit," vysvětlil zemědělec a chovatel skotu z Rantířova Vladimír Šašek.

Navíc podle odhadů ceny masa nějaký ten čas půjdou dál dolů. "Ten trend je snižování cen a ještě to tak bude," odhadl víceprezident agrární komory Václav Hlaváček.

Dlouhodobě klesají i ceny mléka, i toho je totiž na trhu nadbytek a není už ho ani kam prodávat. A stejně jako maso, i mléko bude ještě zlevňovat. Podle odhadů to bude trvat nejméně několik měsíců.

Zvyšování cen masa a mléka se podle odhadů odborníků dá očekávat nejdříve na vánoce nebo až se opět otevře ruský trh a bude kam vyvážet. 

Témata:  potraviny mléko Maso

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.