Každý z nás se těší na okamžik, kdy za sebou zavře dveře domova a radostně vyrazí na dovolenou. Než však opustíte svůj domov, zkontrolujte, jestli jste zastavili vodu a plyn a vypojili ze zásuvky vše, co je potřeba. Zajistíte si bezstarostný návrat domů a nezaplatíte zbytečně mnoho peněz navíc za energie. Co všechno bychom měli před odjezdem zabezpečit?
Před odjezdem na chalupu či dovolenou se podle odborníků vyplatí zkontrolovat hned několik věcí. V zásadě bychom měli vypnout a vypojit z elektrické zásuvky veškeré spotřebiče kromě ledničky a mrazáku, který je také vhodné odmrazit. Pokud se chcete vyhnout případným nepříjemnostem s vytopenými sousedy, vypněte přívod vody. Nakonec projděte všechny místnosti a ověřte si, zda ještě někde nezůstalo rozsvícené světlo. Co dál? To vám prozradí následující tipy!
1. Tip: Peníze zbytečně protékají kapajícími kohoutky
Kdo šetří, nemá kapající kohoutky. Spotřebu vody během dovolené nebo delšího pobytu na chatě minimalizujeme kontrolou všech kohoutků či toalety. „Největší ztráty v domácnosti představují kapající kohoutky či protékající toaleta. Pokud neopravíme špatné těsnění, mohou nám ročně zbytečně protéct stovky až tisíce korun. Finančně náročný je provoz klimatizace, takže tu bychom před odjezdem na dovolenou také rozhodně doporučovali vypnout,“ radí Michaela Špačková z portálu E.ON Rádce.
2. Tip: Vypojte spotřebiče
V momentě, kdy přijde letní bouřka, je výhodné mít domácnost pod kontrolou. Přihnat se může právě ve dnech, které budete trávit mimo domov. Jestliže chcete zabránit možnému požáru v bytě a neplýtvat zbytečně penězi za energie, vždy je dobré spotřebiče vypnout. „Z hlediska spotřeby energie je vhodné vypínat zejména WiFi router, starší televize, zesilovače či Hi-Fi sestavy, které mají vyšší spotřebu v klidovém režimu označovaném jako stand-by,“ popisuje Karel Murtinger ze společnosti Ekowatt a dodává, že znatelnou úsporu často přinese také vyprázdnění a vypnutí chladničky.
3. Tip: Jak draho nás může vyjít stand-by režim?
Podle směrnice Evropské unie by spotřeba elektrických přístrojů v pohotovostním režimu, označovaném jako stand-by režim, neměla u většiny spotřebičů převýšit 0,5 W. „Pokud však máme v provozu staré spotřebiče vyrobené 5 až 10 let zpátky, pak může být jejich spotřeba o řád vyšší, než udává směrnice Evropské unie,“ říká Karel Murtinger.
„Mezi nejnáročnější spotřebiče patří stolní počítač, za jehož celodenní fungování můžeme za rok zaplatit až 1 400 korun navíc. Spotřeba počítače v režimu stand-by je zpravidla výrazně vyšší, než pokud je počítač vypnutý, přičemž úplně vypnout se dá vytažením ze zásuvky,“ doplňuje za E.ON Rádce Špačková.
4. Tip: Jak ochránit bazén před znečištěnímChcete si ušetřit starosti se znečištěnou vodou v bazénu? Nezapomeňte vodní hladinu před odjezdem na dovolenou zakrýt. „Majitelé venkovních bazénů by jej měli, pokud je to technicky možné, přikrýt. Omezí tak výpar vody z hladiny i znečištění vody,“ vysvětluje Soňa Jonášová, ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky.
Majitelé zahrad mohou ušetřit peníze na svém pozemku, pokud budou využívat dešťovou vodu. Dešťovkou lze zalévat záhonky i trávník, ale třeba také umýt auto. Před odjezdem myslete na její zaopatření. „Pokud sbíráte dešťovou vodu, připravte záchytové nádoby a zajistěte odtok přebytečné dešťové vody. Nádrže pokud možno zakryjte, předejdete tím znečištění vody a zamezíte utopení drobných živočichů či domácích mazlíčků,“ říká Jonášová.
5. Tip: Kvalitní vzduch v bytě díky mikroventilaci
Pokud máte zajištěno, že váš dům někdo přijde zkontrolovat během doby, kdy budete pryč, nemusíte mít strach nechat v bytě pootevřená okna. „V letním období bych určitě ponechal v některých místnostech otevřenou ventilaci, nebo alespoň okna v poloze pro mikrovětrání. Není to sice ani tak záležitost úspor, ale spíš kvality vzduchu v bytě,“ vysvětluje Michal Doležel z portálu Nazeleno.cz. V každém případě je vhodné před odjezdem na dovolenou nevypínat bezpečnostní systém.
6. Tip: Dovolenkový režim pro domácí čistírny
Majitelé domácích čistíren by neměli zapomenout přepnout čistírnu do dovolenkového režimu, kterým je většina čistíren na trhu vybavena. „Pro dlouhodobé přerušení chodu čistírny je potřeba před odjezdem čistírnu buď vyčerpat, nebo nechat běžet v úsporném režimu a „krmit“ mikroorganismy, které v ní přebývají,“ radí Jonášová. Potřebný přísun splašků, a to i na několik týdnů až měsíců, nahradíme například automatickým dávkováním substrátu.
Témata: energetika, E.ON, voda
Související
25. října 2024 10:18
9. října 2024 10:33
9. října 2024 5:59
14. září 2024 9:54
2. září 2024 20:41