Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská komise se vzdala „klacku“, který měla na Čechy odmítající kvóty

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Ekonom a někdejší šéf Kanceláře prezidenta Václava Klause Jiří Weigl se na stránkách Institutu Václava Klause vrací k některým výrazným zprávám minulých dní. Poukazuje na to, tak média pláčou nad brexitem, či jaké jsou reakce na opakování prezidentských voleb. Dodává, že Evropská komise se vzdala „klacku“, který měla na Čechy odmítající kvóty.

„Zatímco sdělovací prostředky nepřestávají lkát nad rozhodnutím Britů opustit EU a přivolávají na Velkou Británii všemožné pohromy od rozpadu země po ekonomickou katastrofu a emigraci elit, situace na kontinentě se nenápadně, ale viditelně posouvá ke změnám ještě včera nepředstavitelným," shrnuje dění v Evropě Weigl.

Prvním drobným signálem podle něj bylo „slavné vítězství" premiéra Sobotky v Bruselu. „Všemocná Evropská komise milostivě vyjádřila souhlas se zahájením výstavby deseti velkých českých dopravních staveb, které nemají posudek EIA podle nových pravidel. Ta ve skutečnosti neznamenají nějakou lepší ochranu přírody, ale větší moc zeleným aktivistům k blokování každého projektu," uvádí ekonom.

Připomíná také, že média uvádí, že ústupek Komise nelze přičítat brexitu. „Vše prý bylo domluveno předem. Ale ti, co nemají krátkou paměť, vědí, že to byl klacek na vzpurné Čechy odmítající migrační kvóty. Náhle se Komise klacku vzdává," domnívá se Weigl.

„A konec světa nastal v pátek v Rakousku, kdy tamější ústavní soud nařídil opakování druhého kola prezidentských voleb. Takové přiznání je v moderních dějinách Západu něco nevídaného. Sice prý nedošlo k manipulacím, ale jen k procedurálním nesrovnalostem, takže podivný fenomén drtivé většiny korespondenčních hlasů pro zeleného kandidáta rakouské obdoby Národní fronty zůstává nevysvětlen, ale je evidentní, že bez brexitu by zůstal ignorován," myslí si ekonom.

Britové podle něj prostě nahnali evropským elitám strach. „Je třeba toho využít. Rakouské prezidentské volby budou další příležitostí," dodává.

Témata:  Brexit EU Česko

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:25

Valorizace důchodů 2025: První prognózy naznačují očekávané navýšení

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.