Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská komise se vzdala „klacku“, který měla na Čechy odmítající kvóty

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Ekonom a někdejší šéf Kanceláře prezidenta Václava Klause Jiří Weigl se na stránkách Institutu Václava Klause vrací k některým výrazným zprávám minulých dní. Poukazuje na to, tak média pláčou nad brexitem, či jaké jsou reakce na opakování prezidentských voleb. Dodává, že Evropská komise se vzdala „klacku“, který měla na Čechy odmítající kvóty.

„Zatímco sdělovací prostředky nepřestávají lkát nad rozhodnutím Britů opustit EU a přivolávají na Velkou Británii všemožné pohromy od rozpadu země po ekonomickou katastrofu a emigraci elit, situace na kontinentě se nenápadně, ale viditelně posouvá ke změnám ještě včera nepředstavitelným," shrnuje dění v Evropě Weigl.

Prvním drobným signálem podle něj bylo „slavné vítězství" premiéra Sobotky v Bruselu. „Všemocná Evropská komise milostivě vyjádřila souhlas se zahájením výstavby deseti velkých českých dopravních staveb, které nemají posudek EIA podle nových pravidel. Ta ve skutečnosti neznamenají nějakou lepší ochranu přírody, ale větší moc zeleným aktivistům k blokování každého projektu," uvádí ekonom.

Připomíná také, že média uvádí, že ústupek Komise nelze přičítat brexitu. „Vše prý bylo domluveno předem. Ale ti, co nemají krátkou paměť, vědí, že to byl klacek na vzpurné Čechy odmítající migrační kvóty. Náhle se Komise klacku vzdává," domnívá se Weigl.

„A konec světa nastal v pátek v Rakousku, kdy tamější ústavní soud nařídil opakování druhého kola prezidentských voleb. Takové přiznání je v moderních dějinách Západu něco nevídaného. Sice prý nedošlo k manipulacím, ale jen k procedurálním nesrovnalostem, takže podivný fenomén drtivé většiny korespondenčních hlasů pro zeleného kandidáta rakouské obdoby Národní fronty zůstává nevysvětlen, ale je evidentní, že bez brexitu by zůstal ignorován," myslí si ekonom.

Britové podle něj prostě nahnali evropským elitám strach. „Je třeba toho využít. Rakouské prezidentské volby budou další příležitostí," dodává.

Témata:  Brexit EU Česko

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Benzín je v Česku nejlevnější za 3,5 roku. Trump srazil ceny jako covid

Pohonné hmoty v Česku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července.