Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České firmy zoufale hledají zhruba 130 000 zaměstnanců

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

České firmy zoufale hledají zhruba 130 000 zaměstnanců. Některé ze společností dokonce uvažují, že kvůli nedostatku pracovní síly odejdou za hranice. Přijít by mohli třeba lidé z Ukrajiny - jenže dostat je do Česka je podle firem takřka nemožné. Vládě vyčítají vízovou politiku - vyřídit pro ně víza totiž trvá i rok.

Třeba ve společnosti Borgers v Rokycanech, která vyrábí netkané textilie, chybí hlavně operátoři výrobních linek. Firma by chtěla přijmout 600 lidí. "Především na pozice výrobních operátorů, ale pochopitelně i na další odborné pozice jako jsou údržbáři, zámečníci a podobně," řekl TV Nova jednatel společnosti Lubor Šabecký.

Podobné problémy má i firma Grund v Mladých Bukách, která vyrábí koupelnové koberečky. "V současné době máme spoustu zakázek ze zahraničí a nedostává se nám vůbec pracovníků. Naše šičky mají průměrný plat asi 24 tisíc hrubého," uvedl majitel filmy Jiří Grund.

To samé řeší také náchodská firma Sněžka, která vyrábí šité autodíly. Zakázky by byly, ale výroba je ohrožena. A to z toho důvodu, že tu aktuálně chybí sto šiček. "Jezdíme každý den do Polska autobusem a svážíme šičky z Polska, ale ten úbytek je skutečně tragický a tu firmu to ohrožuje," řekl TV Nova majitel Miloslav Čermák.

Kvůli nedostatku zaměstnanců přesunula firma část výroby na Slovensko. A další firmy o přesunu uvažují. Podle Konfederace, která podnikatele zaštituje, může za všechno pomalý systém ministerstva zahraničních věcí.

"Tento systém je v současné době nepropustný. Což znamená, že my sem ty pracovníky nedostaneme," zlobí se Jan Zikeš z Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů České republiky.

S tím souhlasí i ministr financí Andrej Babiš. "Ten visapoint systém je hrozný. Je to skutečně krizový stav, který je nutné urychleně řešit," uvedl pro TV Nova Andrej Babiš.

Podle ministra zahraničních věcí by mohli s přílivem pracovní síly hlavně z Ukrajiny pomoci noví úředníci ve Lvově. "Věřím, že se sem podaří dostat profese, které tady poměrně chybí. Ale samozřejmě nebude to úplně na těch číslech, která vidí podnikatelé," řekl ministr Zaorálek.

Rezervovaný přístup k požadavkům zhruba 300 firem má i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. "Já jenom podotýkám, že konjunktura netrvá věčně a potom pro stát je velký problém, když lidé, kteří sem byli pozváni jako hostující pracovníci, jsou najednou bez práce," dodal ministr Mládek.

Zaměstnat by se prý měli raději Češi bez práce. S těmi je ale podle firem problém. Většina z nich nemá kvalifikaci, chuť si ji dodělat nebo jednoduše pracovat nechtějí.

Témata:  firmy zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Benzín je v Česku nejlevnější za 3,5 roku. Trump srazil ceny jako covid

Pohonné hmoty v Česku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července.