Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékaři vydírají uprchlíky? Za důležitá potvrzení chtějí i stovky eur

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Francouzští lékaři čelí závažnému podezření. Velkému počtu migrantů údajně naúčtovali poměrně velké poplatky za lékařská osvědčení, která jsou v některých případech nutná pro získání povolení k pobytu.

Obvinění vznesla francouzská nezisková organizace La Cimade, která pomáhá cizincům při obraně jejich práv. Ta tvrdí, že má „mnohá svědectví" přistěhovalců, podle kterých si lékaři neoprávněně účtovali poplatky za poskytnutí lékařských potvrzení.

Vyšetřování zatím probíhá u jednoho lékaře, který byl v úterý suspendován z pařížské nemocnice Pitié-Salpêtrière v 13. pařížském obvodu kvůli tomu, že opakovaně po uprchlících požadoval peníze.

Podle La Cimade to však není ojedinělý případ. „Tento případ je špička ledovce," říká Laura Petersellová, která pracuje ve zdravotnickém oddělní La Cimade. „Máme potvrzeno, že řada lékařů vymáhá peníze od migrantů. Požadují zaplacení několika set eur výměnou za lékařské osvědčení, která jsou nutná pro získání povolení k pobytu."

Konzultace je obvykle hrazena ze zdravotního pojištění, migranti dostávají lékařskou pomoc od státu nebo mají univerzální zdravotní pojištění (CMU). Petersellová řekla, že La Cimade má „četná svědectví" přistěhovalců, kterým byly účtovány poplatky za vydaná lékařská osvědčení. Organizace už podle ní nahlásila případy tamnímu ministerstvi zdravotnictví.

Předseda Etického výboru francouzského lékařské aSoCIaCe, Dr. Jean-Marie Faroudja potvrdil, že „neexistují žádné poplatky, které mají být účtovány ohroženým pacientům spadajícím pod CMU," a že „tyto nedostatky jsou důvodem k zahájení disciplinárního řízení." Dodal, že jde o nepřijatelné praktiky.

Témata:  uprchlíci EUR

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy