Ceny plynu a elektřiny by v příštím roce stoupat neměly

Nové ceníky energií pro rok 2016 bychom měli znát za necelý měsíc. Už teď je ale zřejmé, jaký bude cenový trend. Co tedy můžeme očekávat v příštím roce? Experti na energetiku i dodavatelské společnosti se shodují, že zdražení ceny dodávky se bát nemusíme. U elektřiny jsou ceny rekordně nízké a do účtů zatím nezasáhne ani nový tarifní systém. Zdražení se neočekává ani u plynu, informuje Ušetřeno.cz.

Ilustrační fotografie

Přelom listopadu a prosince je již tradičně spojen s vydáváním ceníků energií pro následující rok. Vzhledem k celkovému poklesu cen ropy, uhlí a dalších komodit došlo ke snížení cen nákupu plynu i elektřiny, a lze tedy u obojího předpokládat i snížení neregulované složky ceny.

Podle energetika Tomáše Suchého z portálu Ušetřeno.cz se odhaduje, že koncová cena elektřiny pro zákazníka v roce 2016 může oproti letošnímu roku poklesnout zhruba o 2 až 3 %. Důvodem je podle něho vytrvale klesající cena silové elektřiny, která tvoří přibližně 70 % konečné ceny, i očekávaná stagnace regulované složky. “Cena silové elektřiny na trhu se dlouhodobě snižuje. Aktuálně dosáhla několikaletého minima a klesat by měla podle stávajícího vývoje i nadále,” vysvětluje Suchý. Jen v letošním roce poklesla cena z 35 Euro za MWh na 28,5 Euro za MWh a v porovnání například s rokem 2011 pak došlo k poklesu okolo 50 % ceny. “Do výše konečné ceny pro zákazníka se ale promítne také výše regulované složky, která bude s jistotou známá až koncem listopadu,” upozorňuje Suchý.

Podobná situace se očekává i u cen plynu, kde by rovněž nemělo dojít ke zdražení. “Také cena plynu jako komodity zaznamenala výrazný pokles, nicméně jak se to projeví do konečné ceny pro zákazníka zatím není úplně jasné,” vysvětluje Suchý. Podle odborníků je nejpravděpodobnějším scénářem stagnace koncové ceny plynu nebo velmi mírné zlevnění.

Cenové odhady ostatně potvrzují i sami dodavatelé. Podle Vladimíra Váchy, tiskového mluvčího společnosti E.ON, je již dnes jisté, že společnost E.ON nebude příští rok cenu silové elektřiny zvyšovat. Přesné ceny pro příští rok budou podle něho nicméně jasné až po zveřejnění cenového výnosu Energetického regulačního úřadu na konci listopadu.

Zvyšování obchodní části ceny energií pro koncové zákazníky pro příští rok neplánuje ani MND, jak potvrdil její obchodní ředitel Ludvík Baleka. “Jestli dojde k poklesu cen, je zatím předčasné říci. Nicméně MND v tomto roce zatím překračuje své plánované množství vytěženého plynu na Moravě, což je u MND jeden z pozitivních faktorů, který ovlivňuje obchodní část ceny,” vysvětluje Baleka.

Nové ceníky, které nabydou platnosti od 1. ledna 2016, zveřejní dodavatelé začátkem prosince. Nejpozději by tak měli učinit 2. prosince, aby splnili povinnou 30denní ohlašovací dobu. Při jejím porušení by jim jinak hrozil odchod zákazníků, kteří mají v takovém případě ze zákona právo odejít ve zkrácené výpovědní lhůtě. Výši regulované složky ceny se dozvíme o několik dní dříve již koncem listopadu, kdy ji ERÚ oznámí na tradiční tiskové konferenci.

Podle Suchého z Ušetřeno.cz se s novým rokem očekává i představení nových produktů: “Tak jako vždy dodavatelé nejen upraví své stávající produkty, ale zároveň přijdou i s novými produktovými řadami, které budou v platnosti od začátku roku. Výhodou nových produktů je pro dodavatele fakt, že u nich nemusí předem zveřejňovat ceny a mají je tedy jako jakési eso v rukávu.”

Změna tarifního systému se na ceně zatím neprojeví

V oblasti elektroenergetiky pak bude rok 2016 navíc ve znamení příprav na změnu tarifního systému, který má podle informací ERÚ spravedlivě rozložit náklady na provoz elektrizační sítě. “Jde o to, že u domácností dojde ke změně způsobu platby za obnovitelné zdroje a to tak, že tato částka již nebude počítána podle odebraného množství, ale podle hodnoty jističe,” vysvětluje energetik Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz. Podle Lukáše Čermáka, manažera prodeje Yello Energy, je to pro zákazníky příležitost k další úspoře: “Změny, se kterými chce ERÚ v tomto směru přijít, vítáme, protože zákazníkům umožní více pracovat s velikostí jističe a dosáhnout dalších úspor při spotřebě elektřiny. Věříme, že nová struktura umožní více se odklonit od technického pohledu na tarify, který dlouhodobě u dodavatelů vítězí,” dodává Čermák.

Změna tarifního systému sice vstoupí v platnost s Novým rokem, nicméně po celý rok 2016 budou současné platby zastropovány tak, aby lidé neplatili více než nyní. “Lidé by měli rok 2016 využít k tomu, aby si zřídili převod na správný tarif případně výměnu jističe a to tak, aby od 1. ledna 2017, kdy se změna projeví i v praxi, neplatili zbytečně moc,” dodává Suchý.

Témata: energetika

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky