Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zaměstnancům ve veřejném sektoru stoupnou platy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Státním zaměstnancům, zaměstnancům ve veřejných službách a správě, jako jsou učitelé nebo hasiči, stoupnou od listopadu platové tarify o tři procenta. Přidáno dostanou i zaměstnanci ve zdravotnictví, platový tarif se jim zvýší od ledna příštího roku, a to o pět procent. Rozhodla o tom vláda, která přijala návrh předložený ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou.

„Platy ve veřejném sektoru jsou dlouhodobě podhodnoceny, k jejich zmražení došlo hlavně mezi lety 2009 až 2013. Zvýšení si můžeme dovolit i díky pozitivnímu ekonomickému vývoji. Na navýšení jsme se shodli v rámci vlády i během jednání se zástupci odborových organizací,“ uvedla ministryně Michaela Marksová.

Od prvního listopadu 2015 se zvýší platové tarify pro státní zaměstnance, pro zaměstnance ve veřejných službách a správě o tři procenta. Na základě požadavku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je součástí této novely nařízení vlády též změna stupnice platových tarifů pro pedagogické pracovníky, u které dojde ke zvýšení počtu platových stupňů z pěti na šest za účelem lepšího zohlednění délky započitatelné praxe. Tato stupnice je v průměru zvýšena o 3,3 %, mj. i z důvodu změny její struktury.

U zaměstnanců ve zdravotnictví dojde k pěti procentnímu navýšení až k prvnímu lednu 2016, protože financování platů v této oblasti je navázáno na odlišný zdroj hrazení prostředků na platy, respektive je navázáno na úhradovou vyhlášku vydávanou pro celý kalendářní rok. Navýšení o pět procent má zajistit vyšší motivaci zdravotnického personálu a zamezit častému odlivu lidí mimo segment zdravotnictví.

Navržené zvýšení je finančně zabezpečeno v rámci schváleného usnesení vlády k návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2016 a k návrhům střednědobého výhledu státního rozpočtu České republiky na léta 2017 a 2018 a střednědobých výdajových rámců na léta 2017 a 2018 ze dne 23. září 2015. Vláda přijala toto opatření mimo Plán legislativních prací na rok 2015.

Témata:  lidé zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.