Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Snadná a dobře placená práce? Pozor na tento trik, varuje dTest

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Na první pohled nenáročná a dobře placená práce z domova? Hledejte háček. Podnikatel provozující webové stránky www.obalky-doma.cz žádá po zájemcích téměř 1000 Kč, aby vůbec mohli začít pracovat. Až z písemného návrhu smlouvy lze vyčíst, že se nejedná o zaměstnání, ale o jinou formu spolupráce.

„Zájemce očekává plnění obálek a snadný přivýdělek. Ve skutečnosti však propagační letáky nestačí jen vložit do obálky, ale musí sám získat adresy, kam se obálky zašlou. Předpokládá se aktivní propagace určitých služeb zájemcem na inzertních portálech a v novinách, přičemž náklady hradí on sám. Bude-li se mu dařit, získá od třetích osob obálky opatřené adresou a známkou. Do nich vloží letáky a nezalepené je odešle podnikateli, který je bude rozesílat," popisuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. Za to čeká zájemce odměna 6,50 Kč nebo až 12,50 Kč za obálku.

Zdá se vám to zbytečně komplikované? Podle podnikatele Tomáše Velcla se nejedná o nabídku zaměstnání, ale o spolupráci formou samostatně výdělečné činnosti prováděné doma. Jestli jste podnikatel, nebo ne, jej však nezajímá. Ve smlouvě ani není místo pro vyplnění vašeho IČ. Příležitost uzavřít smlouvu o spolupráci dostanete až po registraci a zaplacení 980 Kč za startovní balíček, který ovšem neobsahuje nic víc než smluvní dokumenty. Existenci tohoto poplatku podnikatel zdůvodňuje tím, že si nemůže dovolit zasílat zdarma tyto nákladné podklady a materiály každému, kdo si o ně požádá.

Povinná placená registrace vás však nezavazuje k uzavření smlouvy o spolupráci. „Je to, jako byste museli zaplatit poplatek za možnost stát ve frontě na určité zboží či službu. Pokud se nakonec rozhodnete nabídku nevyužít, budete rádi, když vám vrátí část poplatku zpět. Taková registrace je v rozporu s dobrými mravy a zájemci, kteří smlouvu neuzavřou, by měli namítat její neplatnost a vyžadovat zpět celou částku," říká Lukáš Zelený.

Hledáte-li přivýdělek na internetu, buďte obezřetní. Seriózní nabídku poznáte tak, že vás budoucí zaměstnavatel bude mít zájem poznat a dozvědět se o vás více. Rozhodně od vás nebude vyžadovat žádnou platbu před uzavřením smlouvy ani poté. Požadavek platby předem je nejspolehlivějším ukazatelem podvodného inzerátu. Dalšími varovnými signály jsou sliby vysokých výdělků za málo práce, nebo to, že inzerent o sobě neuvádí důležité informace, jako je název společnosti či jméno fyzické osoby, identifikační číslo (IČ) a další kontaktní údaje.

Témata:  práce dTest

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.