Česká vláda mluví o zavedení takzvaného zálohového výživného. Stát by tak měl pomáhat rodičům v případě, že druhý rodič neplatí řádně výživné. S návrhem přišla ministryně sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Zruinujete tím sociální systém, varuje vládu ODS.
K návrhu se z počátku stavěl negativně i ministr financí Andrej Babiš. „Nejsem proti tomu, abychom platili výživné za rodiče, kteří jsou ve vězení, nějaké recidivisty, u nichž je jasné, že nebudou platit," připustil po jednání s koalicí Babiš.
S tím se ale nechce smířit opozice. „Sobotkova levicová vláda přichází s dalším opatřením, které vysává sociální systém. Tímto stylem nebude za chvíli na jiné dávky tam, kde jsou skutečně potřebné. Státní pokladna není studna, ze které jde čerpat do nekonečna a je naivní si myslet, že úhrada výživného za neplatiče a následné vymáhání, představují řešení," pustila se do koaličního plánu expertka ODS pro sociální oblast Lenka Kohoutová.
V tomto případě je podle političky vhodnější vymáhat alimenty soudní cestou. K tomu by navíc mělo pomoci zajištění rychlé vymahatelnosti práce, aby podobné spory u soudů dostaly přednost. „Soudy tak mají činit nejenom v otázce vymáhání, ale například i u možnosti snížení výživného v nepříznivé situaci toho rodiče, který je povinen výživné hradit. Vymahatelnost práva se musí změnit i v případech, kdy rodič zcela neodůvodněně odmítá, aby se dítě stýkalo s druhým rodičem," domnívá se Kohoutová.
Občanská demokrata se obává, že vládní návrh by fungoval jen na papíře. „Pokud Sobotkova vláda říká, že bude hradit náhradní výživné pouze u lidí v režimu hmotné nouze, pak nikdy nevymůže od povinných ani korunu. Stát tyto částky na sebe prostě přejímá navždy. Jen se zvýší sociální dávky, zvýší se náklady na vymáhání a nic se státu nevrátí," komentuje dopad novely Kohoutová.
Související
31. října 2024 6:49
12. listopadu 2020 11:48
21. října 2020 20:09
9. října 2020 13:46
30. července 2020 16:16
5. května 2020 15:11