Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ODS: Konec superhrubé mzdy ukazuje, že opozice může věci prosadit

ODS
ODS
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Chystané zrušení superhrubé mzdy a související snížení daní pokládá ODS za důkaz, že dokáže věci prosazovat i z opozice. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl předseda strany Petr Fiala. Pokud neuspěje pozměňovací návrh ODS k daňovému balíčku, podpoří strana návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent.

Superhrubou mzdu zavedla od roku 2008 reforma, kterou prosadila vláda Mirka Topolánka (ODS). Návrh na zrušení superhrubé mzdy předložil Babiš jako pozměňovací návrh, jinou změnu prosazuje vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který navrhl sazby 19 a 23 procent a zároveň zvýšit o 200 korun měsíčně daňovou slevu na poplatníka.

První místopředseda ODS Zbyněk Stanjura řekl, že nejprve se podle procedury bude hlasovat o návrhu občanských demokratů. "Pokud by nezískala podporu čistá rovná daň 15 procent, nejsme tak politicky žárliví jako někteří představitelé vlády. Pokud premiér opsal náš program a podporuje ho, nemáme problém jeho návrh podpořit. Důležitý je výsledek, ne to, kdo se pod konkrétní papír podepsal," uvedl.

Fiala řekl, že ODS zrušení superhrubé mzdy a nižší daň z příjmu slíbila voličům a nyní ho z opozice prosadí. "S tím jsme šli do voleb, proto nás lidé volili a vypadá to, že to dokážeme úspěšně dovést do konce," uvedl. Připomněl, že obdobné změny ODS navrhla v roce 2018, aby je kabinet odmítl.

Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. To je potom u zaměstnanců základ daně z příjmů. Koalice ANO a ČSSD slíbila v programovém prohlášení zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb 19 a 23 procent.

Díky ODS už se podle Fialy podařilo i zrušení daně z nabytí nemovitostí. "Je to tedy druhý velký úspěch v daňové politice, který můžeme vykázat," řekl.

Témata:  ODS superhrubá mzda

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy