Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ODS chce prosadit zvýšení důchodu o 1000 Kč po 25 letech v penzi

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Starším penzistům by se mohl zvýšit měsíční důchod o 1000 korun po 25 letech v penzi. Sněmovní sociální výbor dnes doporučil plénu schválit pozměňovací návrh Jana Bauera (ODS), který to předpokládá. Úprava by nahradila nynější ustanovení, podle kterého se lidem důchody zvyšují o 1000 korun po dovršení 85 let věku.

Bauerův pozměňovací návrh by se mohl dostat do vládní předlohy o poskytnutí jednorázového příspěvku 5000 korun všem důchodcům. Sněmovna ji bude schvalovat pravděpodobně příští týden v pátek.

Stanovení lhůty 25 let pro zvýšení penze je podle Bauera spravedlivější než nynější striktní věková hranice. "V nejzranitelnější skupině seniorů figurují ženy, které vychovaly děti a pracovaly v době komunismu, odcházely do důchodu v dřívějším věku a podle stávajícího znění zákona se přesto do skupiny důchodců zahrnutých do kritéria 85 let a více nedostanou," uvedl ve zdůvodnění.

Poslanci podali k vládnímu návrhu zákona desítku pozměňovací návrhů. Žádný jiný kromě Bauerova podporu ve výboru nezískal a Sněmovna by je měla zamítnout. Piráti požadují snížit jednorázový příspěvek na 1500 korun a hnutí STAN chce navíc poslat 6000 korun samoživitelům, samoživitelkám a rodičům pobírajícím rodičovský příspěvek. Lidovci prosazují dát důchodcům s nadprůměrnou penzí jednorázově 3000 korun a naopak 7000 korun těm, kteří vedle starobního nebo invalidního důchodu pobírají pozůstalostní penzi. K příspěvku by chtěli přidat také 500 korun za každé vychované dítě. Trikolóra prosazuje, aby zaměstnanci a podnikatelé mohli přispívat na důchody svým blízkým jedním procentem z příjmů. Tyto peníze by se jim odečetly z daní.

Vládní návrh předpokládá vyplacení pětitisícového příspěvku v prosinci. Týkal by se starobních důchodců i lidí s invalidní nebo s pozůstalostní penzí. Protože vláda s předlohou přišla před krajskými a senátními volbami, opozice mluvila o uplácení voličů.

Příspěvek by mohlo dostat 2,89 milionu lidí. Stát by na něj vydal z letošního rozpočtu celkem zhruba 15 miliard korun.

Důchodci a důchodkyně by podle návrhu zákona nemuseli o příspěvek sociální správu žádat. Nárok na mimořádné přilepšení by měli mít ti, kteří v listopadu budou nějakou z penzí pobírat a dál na ni budou mít nárok. Dávku 5000 korun by měli dostat tak jako důchod, tedy na účet nebo složenkou.

Příspěvek by nepodléhal případné exekuci a nezahrnoval by se do příjmů. Neměl by tak ohrozit pobírání dávek na bydlení či jiných sociálních podpor.

Témata:  ODS důchody

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 14:26

26. června 2025 11:13

20. června 2025 11:23

Kolik stojí rozvod? Češi za něj běžně zaplatí desítky tisíc, ale i víc než 100 tisíc korun

V České republice se ročně rozvede zhruba 20 tisíc párů. A i když je rozvod především citlivou osobní záležitostí, pro mnohé znamená i značnou finanční zátěž. O výši nákladů rozhoduje hlavně to, zda se manželé dokážou dohodnout, nebo se vše řeší u soudu. Analytici z Banky.cz připravili detailní přehled toho, co všechno může rozvod stát.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

Marian Jurečka

Více času na bolest i radost: Pracovní volno se přizpůsobuje životním okamžikům

Spolu s flexinovelou zákoníku práce vstoupí 1. června 2025 v účinnost také novela, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Zaměstnanci nově získají například nárok na delší volno při úmrtí blízké osoby, zpřesní se pravidla pro pracovní volno na svatbu a zavedou se jasnější podmínky pro volno při hledání nového zaměstnání.