ODS chce prosadit zvýšení důchodu o 1000 Kč po 25 letech v penzi

Starším penzistům by se mohl zvýšit měsíční důchod o 1000 korun po 25 letech v penzi. Sněmovní sociální výbor dnes doporučil plénu schválit pozměňovací návrh Jana Bauera (ODS), který to předpokládá. Úprava by nahradila nynější ustanovení, podle kterého se lidem důchody zvyšují o 1000 korun po dovršení 85 let věku.

Ilustrační fotografie
reklama

Bauerův pozměňovací návrh by se mohl dostat do vládní předlohy o poskytnutí jednorázového příspěvku 5000 korun všem důchodcům. Sněmovna ji bude schvalovat pravděpodobně příští týden v pátek.

Stanovení lhůty 25 let pro zvýšení penze je podle Bauera spravedlivější než nynější striktní věková hranice. "V nejzranitelnější skupině seniorů figurují ženy, které vychovaly děti a pracovaly v době komunismu, odcházely do důchodu v dřívějším věku a podle stávajícího znění zákona se přesto do skupiny důchodců zahrnutých do kritéria 85 let a více nedostanou," uvedl ve zdůvodnění.

Poslanci podali k vládnímu návrhu zákona desítku pozměňovací návrhů. Žádný jiný kromě Bauerova podporu ve výboru nezískal a Sněmovna by je měla zamítnout. Piráti požadují snížit jednorázový příspěvek na 1500 korun a hnutí STAN chce navíc poslat 6000 korun samoživitelům, samoživitelkám a rodičům pobírajícím rodičovský příspěvek. Lidovci prosazují dát důchodcům s nadprůměrnou penzí jednorázově 3000 korun a naopak 7000 korun těm, kteří vedle starobního nebo invalidního důchodu pobírají pozůstalostní penzi. K příspěvku by chtěli přidat také 500 korun za každé vychované dítě. Trikolóra prosazuje, aby zaměstnanci a podnikatelé mohli přispívat na důchody svým blízkým jedním procentem z příjmů. Tyto peníze by se jim odečetly z daní.

Vládní návrh předpokládá vyplacení pětitisícového příspěvku v prosinci. Týkal by se starobních důchodců i lidí s invalidní nebo s pozůstalostní penzí. Protože vláda s předlohou přišla před krajskými a senátními volbami, opozice mluvila o uplácení voličů.

Příspěvek by mohlo dostat 2,89 milionu lidí. Stát by na něj vydal z letošního rozpočtu celkem zhruba 15 miliard korun.

Důchodci a důchodkyně by podle návrhu zákona nemuseli o příspěvek sociální správu žádat. Nárok na mimořádné přilepšení by měli mít ti, kteří v listopadu budou nějakou z penzí pobírat a dál na ni budou mít nárok. Dávku 5000 korun by měli dostat tak jako důchod, tedy na účet nebo složenkou.

Příspěvek by nepodléhal případné exekuci a nezahrnoval by se do příjmů. Neměl by tak ohrozit pobírání dávek na bydlení či jiných sociálních podpor.

Témata: ods | důchody | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky