Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ODS chce prosadit zvýšení důchodu o 1000 Kč po 25 letech v penzi

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Starším penzistům by se mohl zvýšit měsíční důchod o 1000 korun po 25 letech v penzi. Sněmovní sociální výbor dnes doporučil plénu schválit pozměňovací návrh Jana Bauera (ODS), který to předpokládá. Úprava by nahradila nynější ustanovení, podle kterého se lidem důchody zvyšují o 1000 korun po dovršení 85 let věku.

Bauerův pozměňovací návrh by se mohl dostat do vládní předlohy o poskytnutí jednorázového příspěvku 5000 korun všem důchodcům. Sněmovna ji bude schvalovat pravděpodobně příští týden v pátek.

Stanovení lhůty 25 let pro zvýšení penze je podle Bauera spravedlivější než nynější striktní věková hranice. "V nejzranitelnější skupině seniorů figurují ženy, které vychovaly děti a pracovaly v době komunismu, odcházely do důchodu v dřívějším věku a podle stávajícího znění zákona se přesto do skupiny důchodců zahrnutých do kritéria 85 let a více nedostanou," uvedl ve zdůvodnění.

Poslanci podali k vládnímu návrhu zákona desítku pozměňovací návrhů. Žádný jiný kromě Bauerova podporu ve výboru nezískal a Sněmovna by je měla zamítnout. Piráti požadují snížit jednorázový příspěvek na 1500 korun a hnutí STAN chce navíc poslat 6000 korun samoživitelům, samoživitelkám a rodičům pobírajícím rodičovský příspěvek. Lidovci prosazují dát důchodcům s nadprůměrnou penzí jednorázově 3000 korun a naopak 7000 korun těm, kteří vedle starobního nebo invalidního důchodu pobírají pozůstalostní penzi. K příspěvku by chtěli přidat také 500 korun za každé vychované dítě. Trikolóra prosazuje, aby zaměstnanci a podnikatelé mohli přispívat na důchody svým blízkým jedním procentem z příjmů. Tyto peníze by se jim odečetly z daní.

Vládní návrh předpokládá vyplacení pětitisícového příspěvku v prosinci. Týkal by se starobních důchodců i lidí s invalidní nebo s pozůstalostní penzí. Protože vláda s předlohou přišla před krajskými a senátními volbami, opozice mluvila o uplácení voličů.

Příspěvek by mohlo dostat 2,89 milionu lidí. Stát by na něj vydal z letošního rozpočtu celkem zhruba 15 miliard korun.

Důchodci a důchodkyně by podle návrhu zákona nemuseli o příspěvek sociální správu žádat. Nárok na mimořádné přilepšení by měli mít ti, kteří v listopadu budou nějakou z penzí pobírat a dál na ni budou mít nárok. Dávku 5000 korun by měli dostat tak jako důchod, tedy na účet nebo složenkou.

Příspěvek by nepodléhal případné exekuci a nezahrnoval by se do příjmů. Neměl by tak ohrozit pobírání dávek na bydlení či jiných sociálních podpor.

Témata:  ODS důchody

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.