Celkem 9 608 zaměstnavatelů v celé ČR projevilo ke konci loňského roku zájem o vstup do projektu „Odborné praxe pro mladé do 30 let“. V jeho rámci nabídli absolventům a mladým lidem do 30 let 13 267 pracovních míst. Stejný ohlas eviduje Úřad práce ČR (ÚP ČR) i na straně mladých lidí – o program jich projevilo zájem už 11 771, z toho 9 451 jich do programu vstoupilo. Pracovní smlouvu prozatím podepsalo 6 897 absolventů. Vzhledem k tomu, že jednání o nových dohodách běží, aktuální čísla se rychle mění, informuje MPSV.
Celkem 9 608 zaměstnavatelů v celé ČR projevilo ke konci loňského roku zájem o vstup do projektu „Odborné praxe pro mladé do 30 let“. V jeho rámci nabídli absolventům a mladým lidem do 30 let 13 267 pracovních míst. Stejný ohlas eviduje Úřad práce ČR (ÚP ČR) i na straně mladých lidí – o program jich projevilo zájem už 11 771, z toho 9 451 jich do programu vstoupilo. Pracovní smlouvu prozatím podepsalo 6 897 absolventů. Vzhledem k tomu, že jednání o nových dohodách běží, aktuální čísla se rychle mění.
Dohromady čtrnáct regionálních individuálních projektů s názvem „Odborné praxe pro mladé do 30 let v …kraji“ za 1,74 mld. Kč realizuje ÚP ČR prostřednictvím svých krajských poboček, a to v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ), ze kterého jde na úhradu projektů 85 %, zbylých 15 % pak ze státního rozpočtu.
Programy se rozběhly 1. července 2013 a skončí 31. října 2015. Cílovou skupinou jsou uchazeči o zaměstnání do 30 let věku bez ohledu na dosažené vzdělání. „Cílem je umožnit mladým lidem získání potřebné praxe. Právě nově nabité pracovní zkušenosti pak mohou zúročit při hledání práce,“ vysvětluje Kateřina Sadílková, pověřená řízením ÚP ČR.
Spolupráce ÚP ČR a zaměstnavatelů je založena na poskytování mzdových příspěvků na společensky účelná pracovní místa (SÚPM) – vyhrazená, na která firmy přijímají absolventy škol, kteří jsou bez praxe. Vytipované uchazeče, celkem jich může vstoupit do projektu v rámci celé ČR více než 9 000, osloví ÚP ČR a nabídne jim pracovní poměr na dobu určitou či neurčitou u konkrétního zaměstnavatele. Doba takto sjednané podpory trvá minimálně 6 měsíců. Při výběru uchazečů do odborných praxí spolupracují krajské pobočky ÚP ČR nejen se zaměstnavateli v regionu, ale vychází i z konkrétní nabídky volných pracovních míst a požadavků tamních podniků na kvalifikaci, znalosti a možnosti nových pracovníků.
V případě, že ÚP ČR uzavře vzájemnou dohodu se zaměstnavatelem, může mu poskytnout na vytvořené SÚPM měsíční příspěvek na celkové mzdové náklady, a to až do výše 24 000 Kč, včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Pokud to bude nutné a přínosné pro obě strany, může účastník projektu získat i příspěvek na potřebnou rekvalifikaci. Šanci na nové místo dostávají mladí lidé, kteří jsou v evidenci ÚP ČR (její délka přitom nehraje žádnou roli) a od doby, kdy ukončili studium, odpracovali dohromady maximálně dva roky.
Největší počet uzavřených dohod o zaměstnání absolventů (1 225) hlásí v současné době Krajská pobočka ÚP ČR v Ústí nad Labem. Mezi už přijatými účastníky projektu jsou nejčastěji bývalí studenti středních a vysokých škol zaměřených na administrativu, ekonomii, podnikání, obchod, management, elektrotechniku, cestovní ruch, informační technologie, pedagogiku, obory v oblasti služeb (gastronomie, kadeřník, kosmetička apod.), stavební, strojní, technické, zemědělské či humanitní obory. Novou práci získávají díky programu i absolventi základních škol, gymnázií nebo odborných učilišť.
Zájem o vstup do projektu projevují absolventi celého spektra škol a oborů. Zastoupeni jsou mezi nimi bývalí studenti středních škol zakončených maturitou, vyučení i vysokoškoláci. Nejčastěji se hlásí absolventi škol zaměřených na sociální práci a zdravotnictví, ekonomiku, gastronomii, veřejnosprávní činnost, marketing, management, podnikání, pedagogiku, zemědělství, filozofii či průmyslové obory.
Možnost získání nového zaměstnání využila i absolventka Střední školy obchodu a gastronomie ve Zlíně Petra Čalová. V evidenci ÚP ČR byla více než rok. „Protože jsem nedávno odmaturovala, nikdo si netroufl zaměstnat mě bez praxe. Každý den jsem strávila několik hodin na internetu, na různých portálech, rozdávala životopisy, ale žádná odezva,“ popisuje praxi, se kterou se čerství absolventi často setkávají. Nakonec se přihlásila do projektu a dnes pracuje v administrativě, ale sbírá zkušenosti i v obchodě, tedy oboru, který studovala.
Při pravidelných návštěvách ÚP ČR si všimla informačního letáčku k projektu bývalá studentka Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích Monika Melicharová. Poté, co si pročetla podrobnější údaje, se rozhodla zažádat o zařazení do programu. „Podařilo se mi sehnat dobré zaměstnání, ve kterém mohu získat odpovídající praxi. Kolegové i zaměstnavatel jsou ke mně velmi milí a vstřícní, vždy jsou ochotni pomoci, pokud si nevím zrovna s něčím rady. Při absolvování kurzů ÚP ČR jsem získala nové vědomosti, které se mi do budoucna jistě budou hodit,“ popisuje svou zkušenost.
Pět měsíců hledala práci také Kateřina Nováková, která vystudovala Podnikovou ekonomiku na Technické univerzitě v Liberci. Když se dozvěděla o programu pro mladé, rozhodla se, že zkusí štěstí. A to ji přálo. „Když jsem si vyslechla informace o tomto projektu, velice se mi líbila myšlenka, že na hledání práce nebudu sama. Absolvovala jsem pouze dva přijímací pohovory a během pár dní jsem dostala pracovní nabídku. Všechno proběhlo opravdu rychle a já jsem za to ráda,“ říká bývalá uchazečka o zaměstnání a současná asistentka daňové poradkyně.
Zaměstnavatelé mají největší zájem o pracovníky v administrativě, účetnictví, obchodu, informačních technologiích, hotelových a osobních službách či v pohostinství. Hledají také posily v oblasti sociálních a zdravotních služeb, v technických a řemeslných oborech, turistickém ruchu, marketingu a ve stavebnictví. Najdou se i místa pro asistenty, veterináře, projektové manažery, elektrotechniky, automechaniky, zemědělce, ekology nebo třeba truhláře, pracovníky s CNC stroji, automechaniky a instalatéry.
„Chtěli jsme získat mladého člověka, který má teoretické znalosti ještě čerstvě v hlavě a zároveň se nestihl v praxi „nakazit“ různými pracovními zlozvyky. Člověka, který bude mít snahu podílet se od začátku na našem novém firemním projektu,“ vysvětluje důvody vstupu do programu jednatelka společnosti INREN DT s. r. o. Dagmar Hasíková a dodává: „Takového zaměstnance si můžeme hned od nástupu sami vychovat k loajalitě, očekáváme od něj kreativní přístup a přínos teoretických informací.“
„Zaučení nového člověka je velmi obtížná a nákladná záležitost. A když už naši zaměstnanci vědí o naší firmě téměř vše, těžko se pak hledá druhý takový člověk. Možnost zaučit si nového zaměstnance, kterého jsme zrovna hledali, podle našich představ, byla velmi zajímavá. Nabídka ÚP ČR na vstup do programu tedy přišla v pravou chvíli,“ říká Rostislav Peníška ze společnosti Adrop s. r. o.
„Často slyším od kolegů, že jsou projekty administrativně náročné. Ze své zkušenosti musím konstatovat, že pracovníci ÚP ČR nám byli vždy ochotni pomoci a administrativní zátěž tak byla minimální,“ shrnuje zkušenost vedoucí personálního oddělení společnosti THERMAL – F Marcel Mann.
Důvodem vstupu do projektu byla v případě KOUPELNOVÉHO CENTRA podle Jaroslava Biskupa nutnost přijetí zaměstnance, který bude v obchodě, zatímco on by mohl objíždět zákazníky s nabídkami, dovážet i rozvážet zboží, věnovat se administrativě a rozvíjet tak svou firmu. “Hledal jsem zaměstnance s dobrým vztahem k lidem, na určité úrovni intelektuálních schopností k ovládání grafického i účetnického počítačového programu, jehož plnou mzdu bych mu v důsledku nízkých tržeb mohl jinak stěží vyplácet.“
Kromě příspěvku na mzdy absolventů může ÚP ČR vyplatit zaměstnavateli také příspěvek na mentora, tedy stávajícího pracovníka firmy, který dohlíží na plnění plánu odborné praxe a zároveň zaškoluje po dobu až 7 měsíců přijatého absolventa. Maximální výše příspěvku je až 151 Kč/hod., přičemž během prvních 3 měsíců může nejvyšší týdenní rozsah činit 15 hodin, po dobu 4. – 7. měsíce pak 5 hodin týdně.
Ke konci prosince 2014 evidoval ÚP ČR celkem 2 146 uzavřených dohod na poskytnutí těchto příspěvků. Nejvíce (473) jich bylo v Moravskoslezském kraji. Firmy využívají mentory hlavně v odborných technických oborech, v účetnictví, obchodu, školství, ve stavebnictví, v neziskových organizacích, marketingu, pedagogické oblasti nebo ve výrobě a provozu. Zaučení nových lidí je na místě i v případě veterinářů, kadeřníků, kosmetiček či kuchařů.
„Už jen samotný přijímací proces, kdy je nutné zveřejnit inzerát, projít si profily všech zájemců a absolvovat několik kol výběrového řízení je pro každou firmu časově i finančně náročný. ÚP ČR v tomto procesu zaujal roli personální agentury a první dva úkony vyřešil za nás,“ vyzdvihuje Radka Kotinská ze společnosti Reprotisk s. r. o.
„Jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli do programu vstoupit, je i podpora zaměstnanosti mladých a vzdělaných lidí, do kterých společnost investovala z veřejných zdrojů nemalé prostředky. Pokud jim neumožníme jejich znalosti uplatnit, brzy je zapomenou a navíc nezískají ani pracovní návyky,“ shrnuje Jiří Líbal z a. s. RUBENA.
K 31. 1. 2015 bylo v evidenci ÚP ČR celkem 26 185 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Z toho absolventů bylo 22 175. Nejpočetnější skupinu nově zaevidovaných absolventů tvořili hlavně středoškoláci – bývalí studenti ekonomických oborů, hotelnictví nebo gymnázií. Nejméně pak bylo vysokoškoláků.
Podrobné informace nezaměstnanosti absolventů a mladistvých jsou k dispozici na http://portal.mpsv.cz/sz/stat/abs/polo.
Související
8. listopadu 2024 9:41
3. května 2024 9:25
3. září 2023 10:46
8. srpna 2023 11:10
2. srpna 2023 17:30
10. května 2023 9:39