Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trik obchodníků: Zboží jste vyndali z obalu, nelze ho vrátit. Opravdu?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Cliqjobs.com

Téměř každý spotřebitel dnes již ví, že může do 14 dnů od převzetí zboží odstoupit od kupní smlouvy uzavřené na dálku, například přes internet. Zákon však stanovuje různé výjimky. Jednou z nich je případ, že se jedná o zboží v uzavřeném obalu, který plní hygienickou funkci. Pokud jej z obalu vyjmete, zboží již není možné vrátit. Někteří obchodníci tuto výjimku zneužívají.

Také vám prodávající odmítl uznat odstoupení od smlouvy s poukazem na hygienické důvody, protože jste zboží vyňali z obalu? Jedná se o oblíbený trik obchodníků, jak vás připravit o vaše práva. Ve skutečnosti se zákonná výjimka zdaleka netýká každého zboží v uzavřeném obalu.

„Spotřebitel má ze zákona nárok ověřit si vlastnosti a funkčnost dodaného zboží. Znamená to, že zboží může nejenom vybalit, ale i vyzkoušet. Omezení, kdy nelze uplatnit právo na odstoupení od smlouvy, je dáno zákonem. Protože představuje výjimku z obecného pravidla, mělo by být vykládáno co nejúžeji," říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

V dnešní době se téměř vše prodává v nějakém, třeba i pevně uzavřeném, obalu. Tato skutečnost sama o sobě neznamená, že v případě jeho otevření automaticky ztrácíte právo na odstoupení od smlouvy. Ve smyslu zákonné výjimky si lze pod pojmem „uzavřený obal" představit zapečetěný či utěsněný obal nebo fólii, které plní zejména funkci hygienického obalu. Znemožňují volné vybalení zboží, aby nedošlo k jeho poškození nebo znehodnocení.

„Pokud vám prodávající odmítne uznat odstoupení od smlouvy z hygienických důvodů například při koupi oblečení nebo jiného zboží, které si lze běžně vyzkoušet i v kamenné prodejně, nenechte se odradit a na odstoupení trvejte. Tento argument je naopak oprávněný v případě některých kosmetických výrobků nebo erotických pomůcek," uvádí Lukáš Zelený.

V případě této zákonné výjimky totiž musí k podmínce uzavřeného obalu dále přistoupit okolnost, že zboží není možné vrátit po jeho vynětí z obalu z hygienických důvodů. Zboží v tzv. hygienickém obalu nelze vrátit nikoliv z důvodu, že bylo pouze vybaleno a mohlo či došlo k jeho použití, ale musí pro to existovat skutečné hygienické důvody nebo důvody ochrany zdraví.

Témata:  lidé reklamace

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 15:35

Odveta Trumpovi. Čína uvalila na USA cla a restrikce

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Žádné zub za zub, EU by na Trumpova cla reagovat neměla

Evropská unie by se neměla nechat vyprovokovat k odvetě ani naskočit na Trumpovu hru. Místo instinktivní reakce „zub za zub“ by měla zvolit rozvahu a moudrost. Zvýšení cel vůči USA by nebylo řešením – naopak, EU by měla jít příkladem ve snižování cel. A pokud je třeba kompenzace, pak spíš doma: odstranit vlastní „cla“ v podobě Green Dealu, emisních povolenek, přeregulovanosti či byrokracie, které dusí evropskou ekonomiku více než Trumpova opatření.