reklamace

Ilustrační fotografie

Zamítnutí reklamace z důvodu mechanického poškození. Jak se můžete bránit

Magazín

Ačkoliv se spotřebitelé v praxi setkají s různými důvody zamítnutí reklamace, obchodníci mohou přistoupit k tomuto kroku jen na základě zákonných důvodů. Své zamítavé stanovisko tak nezřídka odůvodňují s poukazem na mechanické poškození věci. Jakou vadu lze reklamovat a jak se můžete bránit, pokud zamítnutí reklamace nepovažujete za důvodné?

Ilustrační fotografie

Reklamace potravin: Na co máte nárok a jak správně postupovat

Reportér

Ačkoliv potraviny patří mezi nejčastěji nakupované zboží, reklamovány jsou jen zřídka. Důvody jsou zřejmé – jde o relativně drobné částky, ztracená účtenka znamená obtíže při prokazování nákupu nebo si spotřebitelé vyhodnotí, že plesnivá pomazánka nestojí za to, aby jeli zpět do obchodu a hádali se s pokladní. Spotřebitelé by však na reklamaci potravin neměli rezignovat, byť se pravidla, která znají například při reklamaci elektroniky, poněkud liší.

Ilustrační fotografie

Zájezd a jeho reklamace aneb Cesta k vysněné dovolené

Magazín

S příchodem teplého počasí již mnoho Čechů tráví pracovní dny sněním nad letní dovolenou a relaxováním (zejména) u moře. Velká část z nich má také pravděpodobně již zájezd s cestovní kanceláří sjednaný, zálohy zaplacené a možná i plavky zakoupené. Čeho by si však čeští spotřebitelé měli být vědomi, aby předešli komplikacím a jejich vysněná dovolená dobře dopadla?

Ilustrační fotografie

Reklamace a běžné opotřebení věci

Magazín

Drtivé většině spotřebitelů již byla někdy zamítnuta reklamace. Typicky se jedná o situace, kdy byla vada vytknuta pozdě, spotřebitel zboží poškodil sám nebo se vada na výrobku v rámci vyřizování reklamace neprojevila. Ovšem i když má spotřebitel za to, že reklamuje zboží řádně v souladu se zákonem, včas a ani zboží sám nepoškodil, může být reklamace podnikatelem zamítnuta oprávněně. Tak je tomu i v případě, kdy je spotřebitelem namítaná vada výrobku způsobena jeho běžným používáním. Může však být velmi obtížné rozlišit, zda se jedná o přirozený pokles funkčnosti věci způsobený opotřebením, nebo zda jde o následek vady věci. Co by měl spotřebitel vědět? A lze takovou situaci řešit?

Ilustrační fotografie

Magazín

Reklamovat lze i fungování sociální sítě

Novela spotřebitelského práva přinesla od 6. ledna podstatné změny také v digitální sféře. Organizace dTest se proto podívala na to, co je to digitální obsah, kdy se můžete domáhat aktualizace telefonu a jak ji případně reklamovat.

Ilustrační fotografie

Jak to bude s reklamacemi po novele zákona?

Magazín

Vláda předložila poslancům novelu, ve které se navrhuje od základu změnit mimo jiné tak podstatnou věc, jakou je zákonná záruka. Spotřebitelská organizace dTest varuje, že část vládního návrhu může být vykládána proti zájmům běžných spotřebitelů?

Ilustrační fotografie

Jaké jsou nejčastější omyly zákazníků při reklamacích?

Ekonomika

Reklamace patří k nejčastěji uplatňovaným a také nejdůležitějším spotřebitelským právům. Pravidla pro uplatňování takzvaných práv z vadného plnění však zrovna nejjednodušší nejsou a zákazníci často tápou a nechají se mylnými představami odradit nebo zkrátit na svých právech. O jaké nejčastější omyly se jedná?

Ilustrační fotografie

Přes omezení většina prodejců umožňuje reklamaci či vrácení zboží

Aktuality

Přes současná vládní nařízení, kdy mohou fungovat jen vybrané obchody a například hypermarkety nesmějí některý sortiment nabízet, většina prodejců umožňuje reklamace, vrácení, případně výměnu dříve zakoupeného zboží. Reklamovat nebo vrátit výrobky umožňují i některé obchodní sítě, které nemají ze zákazu maloobchodního prodeje výjimku a své prodejny přeměnily na výdejny. Vyplývá to ze zjištění a ankety ČTK mezi obchodníky.

pošta

Co dělat se zásilkou poškozenou při přepravě?

Magazín

Objednávání zboží přes internet je čím dál rozšířenější a lze očekávat, že v souvislosti s pandemií nového koronaviru nadále poroste. Navíc se blíží Vánoce a s nimi souvisí pořizování dárků. Co dělat, pokud vám zakoupený výrobek dorazí poškozený? Jak správně zabalit a poslat věc, kterou jste prodali na některém z internetových tržišť? A vyřeší možný problém při zasílání snadno rozbitných věcí režim „křehké“ či pojištění?

Ilustrační fotografie

Jak postupovat při reklamaci automobilu?

Magazín

Kupující je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí. Stejně je tomu i při koupi automobilu. Platí však toto ustanovení vždy? Nebo může prodejce někdy záruku omezit? A je rozdíl u ojetého a nového automobilu? Jak je to v případě koupě vozu na IČ? A co znamená, že je vozidlo prodáváno úhrnkem?

Ilustrační fotografie

Jak reklamovat vadný vánoční dárek?

Magazín

I v případě vánočního dárku se může stát, že má nějakou vadu – buď nefunguje, jak má, chybí mu některá část, nebo je poškozený. Reklamovat lze sice až do dvou let po nákupu, musíte však vzniklý problém řešit včas. Jinak by prodejce vašemu požadavku nemusel vyhovět. Co se týče reklamací, nedělá zákon mezi e-shopy a kamennými prodejnami rozdíly. Je ale dobré vědět, na co si dát pozor a co můžete po prodejci žádat.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Vady nemovitostí: Byznys, který potřebuje mantinely

KOMENTÁŘ Michaela Dobrovolného: Práva spotřebitelů jsou velké téma. Zaslouženě. Postupně se z nich ale stal i velký byznys. Logicky. Přimět obchodní řetězec, aby stáhl z prodeje dětská chrastítka s vyšším, než povoleným obsahem určitých látek, je rozhodně záslužné. Stejně tak si zaslouží ocenění, když stavební odborník na požádání podá pomocnou ruku někomu, kdo právě koupil nový byt za několik milionů a na hlavu mu v něm padá omítka.

Ilustrační fotografie

Naučte se správně reklamovat aneb Nenechte se oklamat!

Aktuality

Obchodníci se při přijímání a vyřizování reklamací dopouštějí mnohých nešvarů, které však běžný spotřebitel snadno neodhalí. Kupující by se proto měli poměrně dobře orientovat v právních předpisech a vědět, co si nemusí nechat líbit. Ve kterých situacích se vyplatí zpozornět?

exitická dovolená

Zkažená dovolená? Nebojte se zájezd reklamovat

Magazín

Místo slibovaných sto metrů od pláže je to k moři přes kilometr? Avizovaný hotelový bazén je mimo provoz a ze snídaňových švédských stolů se stal talířek s rohlíkem, sýrem a uzeninou? Nedodržené sliby cestovní kanceláře nemusí vždy znamenat pokaženou dovolenou.

Ilustrační fotografie

Blesková výměna: Opravdu se tato služba vyplatí?

Magazín

Zákon prodejcům nařizuje, aby reklamaci řešili bez zbytečného odkladu. Pokud jste však v minulosti reklamovali zboží, možná víte, že se reklamační proces může podobat boji s větrnými mlýny. Prodejci proto přišli se službou, v rámci které vám vadné zboží okamžitě vymění za nové. Je to ale opravdu tak výhodné?

Ilustrační fotografie

Magazín

Šok u kadeřníka! Jak reklamovat zkažený účes?

Nepovedená úprava vlasů je něco, co se řada spotřebitelů a spotřebitelek bojí reklamovat. Zákazník si nemusí nechat líbit to, co mu kadeřník na hlavě napáchal. Nápravu může žádat za křivý sestřih, špatně obarvené vlasy nebo tehdy, když prodloužené vlasy vypadávají. Nespokojenost s výsledkem je třeba oznámit kadeřníkovi co nejdříve.

CZK

Jak reklamovat vyúčtování služeb v bytě

Bydlení

Řada služeb spojených s bydlením se platí zálohově. Ať už bydlíte ve vlastním, družstevním či nájemním bytě, nemusíte být spokojeni s vyúčtováním zálohových úhrad. V takovém případě můžete požadovat vysvětlení či podat reklamaci. U koho stížnost uplatnit a jak vyúčtování reklamovat? Co dělat, když se roční vyúčtování opozdí?

Ilustrační fotografie

Koupili jste použité zboží? I tak jej můžete reklamovat

Ekonomika

E-shopů s použitým zbožím je na internetu celá řada. Lze tu sehnat knihu, která je již v knihkupectvích vyprodaná, značkovou kabelku za zlomek ceny nebo zboží, které bylo pouze rozbaleno a nikdy nepoužito. Co když se ale na takto zakoupené věci objeví vady? Jaké nedostatky se dají považovat za vadu a jaké ne? Je možné reklamovat použité zboží?

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy