Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Půlmilionový plat? Odpovídá výši odpovědnosti, říká ředitel ČD

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Generální ředitel Českých drah Daniel Kurucz se před nástupem do funkce negativně vyjadřoval k výši manažerských platů, teď sám bere veliký plat, které i s odměnami může být až 592 tisíc měsíčně. Z posledních tří ředitelů mám nejméně, říká Kurucz.

„Platy mých předchůdců byly výrazně vyšší, než mám já. Je nutné si uvědomit, že kromě platu mám také velkou zodpovědnost, která je 25 tisíc lidí ve skupině a obrat 33 miliard," hájí výši svého platu v rozhovoru pro DV TV nový ředitel ČD.

Změnou proti minulým manažerům drah nemá Kurucz ve smlouvě doložku o zlatém padáku. „Osobně jsem to řešil s radou, že tohle nepožaduji. Myslím, že to je problém spíš pro zaměstnavatele než zaměstnance a já nechci stavět svoji kariéru na zlatých padácích. Odchodné se pak pobyhuje na polovině toho, co měl můj předchůdce," uvedl ředitel ČD.

Prioritou nového ředitele bylo snížit náklady drah o 200 milionů. „Za dva nebo tři měsíce ve funkci to tak rychle nejde. Ale pravda je, že v mezidobí oproti loňskému roku ušetřili 135 milionů. Takže si myslím, že jsme na velmi dobré cestě," dodal manažer.

Daniel Kurucz nastoupil do funkce v únoru, až do jara loňského roku byl členem představenstva Babišova Agrofertu a řídil dceřinou chemičku Synthesii. Vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické, titul MBA si doplnil studiem na ČVUT a Sheffield Hallam University.

Témata:  české dráhy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy