Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vládě hrozí podle sociologa rozpad? Podívejte se

Vládě hrozí podle sociologa rozpad? Podívejte se

Foto: Jan Zýka / INCORP images

Současná Sobotkova vláda je plná politiků s odlišnými názory a hledat kompromis je velmi těžké. Podle experta na řízení krizových situací vláda do konce svého mandátu nevydrží, neboť se v ní sešly dvě skupiny rozličných lidí.

Sociolog Jaroslav Sýkora, kterého oslovila MF Dnes, se domnívá, že vláda do konce svého politického působení nevydrží. "A to hned ze dvou důvodů. Zaprvé proto, že jedna část chce stát řídit jako firmu, ale to prostě nejde. Zadruhé proto, že každý z politiků má na všechno jiný názor. A hledat kompromis je složité. Když už se shodnou politici, bude nesmírně těžké, aby se shodli i s lidmi z firem. Myslím si, že spolu takto odlišní lidé nemohou vydržet," sdělil novinám sociolog.

Podle něj se vláda nyní skládá ze dvou skupin lidí. Na jedné straně stojí v Sobotkově kabinetu upovídaní straničtí politici z ČSSD, na straně druhé manažeři s touhou rozhodovat. Společnou řeč však budou hledat jen velmi těžko, jelikož se jedná o dva rozličné světy.

Jedním z oněch manažerů je například ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. "Třeba Babiš umí v deseti větách říct všechno podstatné, z materiálů, které máme na vládu připravené, vytáhnout to nejpodstatnější," komentuje svého stranického šéfa ministr životního prostředí Richard Brabec.

Jeho pravým opakem je předseda vlády Bohuslav Sobotka, který je údajně znám svým uměním mluvit a přitom nic nesdělit. "Zejména na sociálních demokratech je vidět, že mají za sebou opravdu hodně schůzí," dodává pro MF Dnes jeden z Babišových lidí.

Další z poslanců však tvrdí, že manažeři z ANO nechápou systém rozdělování pravomocí, protože co jim prošlo ve firmě, v resortu neprojde: "Právě tomu se nejčastěji diví – proč to nemohou zařídit, když tomu rozumí."

Témata:  vláda

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy