Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dvě práce na plný úvazek: Přinášíme kompletní návod, jak na to

Dvě práce na plný úvazek: Přinášíme kompletní návod, jak na to

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Čechů, kteří nevyjdou se svými příjmy, přibývá a mnozí z nich tak potřebují druhou práci. Podívejte se, jestli můžete mít dvě práce na plný úvazek, jaké limity pro další pracovní poměry platí, kdy je výhodná práce na dohodu a za jakých podmínek můžete při zaměstnání podnikat.

Druhý pracovní úvazek se dá zvládnout

Spoustu lidí napadne, že pracovat na dva plné úvazky nelze, ale opak je pravdou. Jediným kritériem je, zda budete řádně a včas plnit své povinnosti vůči všem zaměstnavatelům. Teoreticky můžete mít dokonce dva úvazky u jednoho zaměstnavatele. Oba pracovní poměry však nesmí mít stejnou náplň práce a nesmí se jednat o stejný druh činnosti. Pak byste se totiž dostali do křížku s ustanovením o povinném rozsahu práce přesčas.

Pozor si musíte dát také v případě, že se vaše druhá práce shoduje s činností, kterou vykonáváte pro původního zaměstnavatele. Od něho pak potřebujete jeho písemný souhlas.

V praxi je samozřejmě důležité, abyste mohli obě činnosti rozumně skloubit časově. Například můžete pracovat jako sekretářka od sedmi do pěti a k tomu si přibrat (ve stejném podniku nebo jinde) večerní směnu jako uklízečka.

Sociální a zdravotní pojištění, stejně tak daně za vás budou odvádět oba zaměstnavatelé. Vy pak můžete uplatnit slevu na dani u jednoho z příjmu. Stejně tak je to u nemocenské.

K práci si najděte výhodnou brigádu

Dohodu o provedení práce si můžete uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů. U každého z nich však můžete odpracovat maximálně 300 hodin ročně. Předností má práce na dohodu hned několik: je administrativně nenáročná a vyplatí se. Zvlášť, pokud odměna nepřesáhne deset tisíc korun za měsíc. V takovém případě z ní totiž nemusíte platit zdravotní a sociální pojištění a neodvádí ho za vás ani zaměstnavatel.

Pokud nestíháte dvě práce, zkuste jednu na půl...

Další alternativou je přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti. Tu můžete uzavřít na práci, jejíž rozsah nepřekračuje v průměru polovinu běžné týdenní pracovní doby – tedy dvacet hodin týdně. Pokud měsíční odměna nedosáhne hranice 2500 korun, neodvádíte z výdělku vy ani zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění. Jakmile této hranice dosáhnete, zdravotní i sociální pojištění se odvádí.

Pracujte, a zároveň buďte svým vlastním šéfem

Pokud se rozhodnete při zaměstnání začít podnikat, bude vaše podnikání posuzováno jako vedlejší činnost. V první fázi si budete muset obstarat živnostenské oprávnění – přijde vás na tisícikorunu.

Když budete chtít podnikat ve stejném oboru, v jakém působí váš zaměstnavatel, budete od něj opět potřebovat písemný souhlas. V prvním roce budete mít pro podnikání podmínky celkem komfortní. Nebudete z něj muset odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Doplatíte ho až zpětně po odevzdání přehledů pro sociálku a zdravotní pojišťovnu – a vypočítávat se bude podle toho, kolik jste si v podnikání za předešlý rok reálně vydělali.

Pokud váš roční příjem po odečtení výdajů nepřesáhne rozhodnou částku, která pro letošek dělá 62 121 korun, sociální pojištění platit nebudete vůbec. A v následujícím roce opět nemusíte platit ani zálohy. Pokud rozhodnou částku přesáhnete, vypočítá se vám doplatek za sociální pojištění a zálohy na další rok z dosaženého zisku. Minimální výše zálohy při vedlejší činnosti letos dosahuje 756 korun, respektive 679 korun, pokud jste účastníky důchodového spoření (tedy druhého pilíře).

Pro zdravotní pojištění žádná rozhodná částka neexistuje, při vedlejší činnosti nemusíte zálohy platit ani v následujících letech, zdravotní pojištění vždy doplatíte až po odevzdání přehledu podle skutečně dosaženého zisku. Neplatí pro vás tedy minimální vyměřovací základ jako pro člověka, který podniká v rámci hlavní činnosti.

Témata:  práce zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.