Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výdajové paušály pro živnostníky se snižovat nebudou

Výdajové paušály pro živnostníky se snižovat nebudou

Foto: Vlada.cz

Výdajové paušály pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a pro živnostníky zatím žádné snížení nečeká. Plán svého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) ve středu odmítl premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že jde pouze o úvahy, kterými se kabinet dosud nezabýval.

"V programovém prohlášení je jasně napsáno, že celková odvodová zátěž OSVČ se nezvýší," uvedl Nečas ve stanovisku, které agentuře Mediafax poskytl mluvčí vlády Jakub Stadler. "Jsou to pouze úvahy, vláda se touto myšlenkou dosud nezabývala," řekl premiér, který tak nevyloučil, že do budoucna se na setkání ministrů může toto téma objevit. Ministr Kalousek na konci července zmínil, že chce vést diskusi o výdajových paušálech, protože podle něj jejich uplatňování v řadě případů vysoko překračuje skutečné náklady. "Rozhodně není pravda, že bych uvažoval o sjednocení na 20 procentech, s výjimkou zemědělské výroby," vyvracel ale šéf rezortu financí už tehdy informaci, která se objevila v Lidových novinách. Podle stávající legislativy mohou živnostníci v závislosti na předmětu svojí činnosti využít paušály ve výši 40 až 80 procent svého výdělku. Nemusí si přitom vést účetnictví a daňovou povinnost mají jen ze zbývající částky. Inkaso daní z příjmů právě od živnostníků se za první letošní pololetí snížilo podle statistik Generálního finančního ředitelství o 1,14 miliardy korun. Stát jim tak víc vyplatil, než kolik předtím vybral na zálohách. Proti snižování výdajových paušálů vystoupila například Hospodářská komora ČR, odmítala ho i vládní ODS. Naopak opoziční sociální demokraté myšlenku podpořili.

Témata:  podnikatelé

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.