Kdo nejvíc šidí turisty? Víme, kde si v Česku dát pozor

Téměř každý třetí obchod nebo restaurace podvádí své zákazníky během turistické sezóny. Mezi nejčastější nešvary patří špatně naúčtované výrobky a služby, nedodržování míry nápojů či váhy pokrmů. Vyplývá to z kontrol České obchodní inspekce (ČOI).

660
reklama

Inspekce se zaměřila na místa vyhledávaná turisty a hlavně sezonní prodejce a poskytovatele služeb. U více než 30 procent z celkových 249 kontrol našla chyby. "Bohužel, zjišťujeme stále stejné nešvary a s postupem léta se situace nelepší," sdělil ředitel ČOI Vladimír Velčovský. "Proto doporučuji lidem, aby ani o dovolené netolerovali podnikatelům nesprávné míry nápojů nebo svévoli při účtování a na místě požadovali nápravu," doplnil.

Ostudný žebříček vede Praha

Z regionů si nejhůře vedly Praha a Středočeský kraj, kde ČOI odhalila porušení zákona téměř u každé druhé kontroly. Mezi regiony s nejmenším podílem chyb patřily Plzeňský a Karlovarský kraj, ve kterých zjistili inspektoři porušení zákona ve zhruba devíti procentech prověrek. Žádné chyby nenašli v jižních Čechách a na Vysočině, kde ale byla provedena jediná kontrola.

ČOI zatím uložila 50 pokut dohromady za 73 tisíc korun, ale některá správní řízení ještě neskončila. Kromě kontrol zaměřených hlavně na zmíněné služby provádí inspekce ještě další akce v tradičně problémových oblastech, jako jsou třeba veřejné stravování, prodej sportovních potřeb a služby spojené s letními sporty.

Na zámku ani koupališti se nemusíte bát

Velmi dobře vyšly z prověrek ČOI sportoviště, hrady a zámky, koupaliště a ubytovací zařízení. Ve sportovních areálech neodhalili inspektoři žádné porušení zákona, na hradech a zámcích byly chyby jen asi ve dvacetině kontrol a na koupalištích v desetině. Při kontrolách ubytovacích zařízení zjistili inspektoři chyby v pětině případů. Mnohem hůře dopadly rozsáhlejší kontroly dalších služeb, například stánků s občerstvením a suvenýry, parkovišť či půjčoven loděk. U nich se našla pochybení při celé třetině prověrek.

Loading...
Témata: restaurace

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky