Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cena za odvoz odpadu dnes a před 20 lety: Rozdíl je propastný!

Cena za odvoz odpadu dnes a před 20 lety: Rozdíl je propastný!

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Na konci revolučního roku 1989 lidé platili ročně za odvoz odpadu 61 korun za popelnici. O třiadvacet let později se cena vyšplhala na 1633 korun ročně, alespoň podle dat Českého statistického úřadu. To znamená zdražení na více než 27násobek původní ceny.

Přitom inflace od stejného roku zvýšila všechny ceny na více než pětinásobek.

Za odvoz odpadu nyní mohou lidé platit až 1000 korun za každou osobu v domácnosti. Limit poplatku za tříděný odpad je 250 korun, za směsný 750 korun. Nyní se řeší, zda mohou obecní úřady pomocí místních poplatků vymáhat peníze i od nezletilých osob. Podle názorů některých právníků jsou tyto postupy protiústavní.

Ceny za odvoz odpadu se liší místo od místa. Například v Horní Cerekvi na Vysočině seletos vybírá 600 korun ročně za každého trvale hlášeného obyvatele.

V Praze se rozpočítává podle četnosti odvozu a velikosti nádob. Například za nádobu o objemu 120 l, kterou si obyvatelé budou přát vyklízet čtyřikrát do týdne, zaplatí měsíčně 679 korun.

V Brně platí každý obyvatel 675 korun ročně. V jihočeských Dobronicích místní lidé, pokud nevlastní dům, platí 250 korun ročně, vlastníci nemovitostí až 420 korun ročně.

Je třeba také podotknout, že zvýšené ceny měly donutit občany více třídit odpad, aby se mohl recyklovat. Například v roce 2011 se povedlo vytřídit 621 273 tun odpadu. V České republice je rozmístěno více než 210 tisíc kontejnerů na tříděný odpad.

Pokud mají lidé nějaké pochyby o tom, co do popelnic na tříděný odpad patří, mohou jim pomoci webové stránky www.jaktridit.cz.

Témata:  zdražování Komunální odpad

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy