Komunální odpad

Popelnice

Poslanci chtějí razantně zvýšit horní hranici poplatků za odpad

Ekonomika

Sněmovna rozhodne příští týden o razantnějším zvýšení horní hranice poplatku, který mohou obce vybírat od obyvatel za komunální odpad. Poslanci budou schvalovat také zrušení desítky tisíc zastaralých a nadbytečných právních předpisů a návrh nového zákona o veřejných dražbách, jehož cílem je sjednocení a zjednodušení pravidel pro jejich konání s ohledem převažující elektronickou formu. Řádná schůze dolní komory pokračuje od úterního odpoledne.

Ilustrační fotografie

Poplatky za svoz odpadu v Praze vzrostou o 30 procent

Aktuality

Svoz komunálního odpadu v Praze podraží o 30 procent. Změnu znění vyhlášky o svozu odpadu dnes schválili pražští radní. Důvodem je snaha snížit částku, kterou musí město za svoz každoročně doplácet. Zvýšení poplatku přinese do městské pokladny ročně asi 220 milionů korun navíc.

Ilustrační fotografie

Víte, kolik tun odpadu vyprodukuje Česko za rok?

Aktuality

Vloni vyprodukovala Česká republika 25,8 miliónu tun odpadu. Oproti předchozímu roku se toto množství snížilo o 4,4 %. Vyplývá to z každoročního šetření Českého statistického úřadu, které je prováděno v souladu s metodikou Eurostatu.

Ilustrační fotografie

Tipy na jarní úklid: Jak správně třídit odpad aneb kam se starým nábytkem, elektrem či léky

Aktuality

Jaro se blíží a s ním i velký jarní úklid, v rámci kterého se domácnosti zbavují všeho nepotřebného, starého a nefunkčního. Každoročně tak vzniká obrovské množství odpadu, jehož nevhodná likvidace zatěžuje životní prostředí. Proto je důležité vědět, jak s odpadem efektivně nakládat a jak ho třídit. Co například smíme dát do popelnic na směsný komunální odpad, co je třeba vytřídit do barevných kontejnerů nebo nechat odvézt na specializovaná sběrná místa. Tento přehled vám ulehčí proces třídění odpadu.

Cena za odvoz odpadu dnes a před 20 lety: Rozdíl je propastný!

Cena za odvoz odpadu dnes a před 20 lety: Rozdíl je propastný!

Ekonomika

Na konci revolučního roku 1989 lidé platili ročně za odvoz odpadu 61 korun za popelnici. O třiadvacet let později se cena vyšplhala na 1633 korun ročně, alespoň podle dat Českého statistického úřadu. To znamená zdražení na více než 27násobek původní ceny.

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 10:31

Předpověď počasí na noc a pátek 24. května

Přes naše území bude postupovat k severozápadu mělká tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy