Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sociálka bije na poplach: Podnikatelé dluží miliony, odskáčou to zaměstnanci

Sociálka bije na poplach: Podnikatelé dluží miliony, odskáčou to zaměstnanci

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Největší dlužníci, kteří neplatí za své zaměstnance sociální pojištění, jsou z Prahy. České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) dluží 16 milionů korun. Následují je firmy ze Středočeského kraje, které dluží téměř šest milionů korun.

Nejpoctivější podnikatelé jsou v Libereckém kraji, kde dluží pouze 900 tisíc korun, a v kraji Vysočina. Tam se dlužná částka a pokuty přehouply lehce přes jeden milion korun.

Česká správa sociálního zabezpečení provedla více než 115 tisíc kontrol a zjistila, že čeští podnikatelé dluží na pojistném více než čtyřicet milionů korun. Penále za dlužné částky se vyšplhalo na dalších devět milionů korun.

Problémy s nedostatky v odvodech na sociální pojištění působí komplikace zejména lidem, kteří se chystají do penze. Pro ně je důležité, aby měli pro přiznání všech druhů důchodů v evidenci ČSSZ doklady. "Právě kompletní evidence se správnými údaji sehraje roli v rychlosti vyřízení žádosti o důchod," upozorňuje správa.

Zaměstnavatelé nejčastěji špatně posuzují účast na pojištění., nesprávně stanoví den vzniku účasti, popřípadě zaměstnance vůbec nepřihlásí.

"Také opožděně oznamují datum nástupu zaměstnance do zaměstnání, popřípadě datum ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatelé také nesprávně vykazují dny dočasné pracovní neschopnosti zaměstnanců," informuje správa.

Témata:  podnikatelé dluhy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.