Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trh práce kolabuje. Na krizi se musí připravit hlavně Morava, varují experti

Trh práce kolabuje. Na krizi se musí připravit hlavně Morava, varují experti

Foto: Pixmac

Zaměstnavatelé se nechystají ani v nadcházejících třech měsících zvyšovat své náborové aktivity. Jedinou výjimkou kde se připravují na zvýšení počtu zaměstnanců, je Praha. Čechy stagnují a na Moravě se bude podle úterních zjištění průzkumu Man Power dále propouštět.

"Zaměstnavatelé v České republice očekávají pro druhé čtvrtletí 2013 opatrné náborové prostředí. Pouze pět procent z dotazovaných počítá s nárůstem počtu pracovních sil, stejný počet dotazovaných má v plánu propouštět a drtivá většina, 90 procent zaměstnavatelů, nepředpokládá v následujících měsících žádné změny," uvedla závěrečná zpráva šetření Man Power Index.

Z pohledu jednotlivých odvětví pracovního trhu předpovídají nejsilnější náborové aktivity obory Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody a oddíl Ubytování a stravování. Naopak propouštět své zaměstnance budou muset nejčastěji zaměstnavatelé z odvětví Doprava, skladování a logistika.

Přijímat nové pracovní síly se dále chystají v segmentu Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům, ve státní správě, zdravotnictví, vzdělání a v kultuře, ale také firmy pracující v zemědělství a lesnictví.

Proti tomu negativní vývoj mohou nadále očekávat i zaměstnanci ve stavebnictví a ve velkoobchodu a maloobchodu nebo zaměstnanci ve zpracovatelském průmyslu. Stagnace se dočká oddíl zabývající se těžbou nerostných surovin.

V rámci průzkumu indexu trhu práce pro druhé čtvrtletí 2013 odpovídalo na otázku: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2013 v porovnání s aktuální čtvrtletním?" celkem 752 český zaměstnavatelů.

Témata:  práce nezaměstnanost

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.