Areva Temelín nejspíš nedostaví, antimonopolní úřad s jejím vyřazení souhlasí

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodnul, že ČEZ nepostupoval protizákonně, když vyloučil francouzskou společnost Areva z výběrového řízení na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Antimonopolní úřad o tom v pondělí informoval na svém webu, rozhodnutí není pravomocné.

660

Úřad již dříve odmítl i žádost, aby se výběrové řízení pozastavilo, Areva se proti rozhodnutí odvolala. Nyní ÚOHS zamítl i její námitky, podle kterých neměla být firma vyřazená z tendru. Areva má dva týdny na podání rozkladu. A ten určitě podá.
 
"Areva hodlá podat rozklad k předsedovi ÚOHS, a pokud to bude nutné, předložit následně celou záležitost českým soudům," řekla Mediafaxu v pondělí večer Tereza Procházková, která francouzskou firmu mediálně zastupuje. Podle Arevy je rozhodnutí ÚOHS založeno na nedostatečném posouzení a dokumentaci.
 
V průběhu tendru na dostavbu elektrárny byla Areva, jeden ze tří uchazečů, z výběrového řízení vyřazena pro nesplnění některých podmínek. Ta popírá, že by nevyhověla v nabídce podmínkám soutěže a rozhodla se bránit.
 
V tendru zůstaly ještě americko-japonský Westinghouse a rusko-české konsorcium Rosatom zahrnující firmy Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

Firma již několikrát avizovala, že chce být ve výběrovém řízení i nadále a lituje absence dialogu mezi ní a pracovníky ČEZ. "Společnost neměla příležitost svou nabídkou vysvětlit nebo odpovědět na otázky či obavy, které společnost ČEZ mohla mít. Hluboce lituji, že je postihována za záležitosti, které předtím nebyly mezi oběma stranami vůbec projednávány. V této věci nebyl veden žádný dialog ani řádný vyjasňovací proces, což jsou standardní procesy v jaderném průmyslu, kde transparentnost a dialog jsou klíčovými principy. Nabídka Arevy splňuje nejvyšší úroveň kvality v technické i provozní oblasti, stejně jako ohledně obchodních podmínek," řekl dříve Luc Oursel ze společnosti Areva.

Zakázka na dostavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny bude jedním z největších projektů, se kterými se v ČR dlouhodobě počítá.

Témata: temelín

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky