ČEZ jásá: Temelín láme rekordy!

Jaderná elektrárna Temelín v pondělí odpoledne překonala dosud nejvyšší roční výrobu 13,913 miliardy kWh elektřiny z minulého roku. K úterní osmé hodině ranní vyrobily oba bloky elektrárny 13,946 miliardy kWh, oznámil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

660
reklama

Od zahájení provozu v prosinci 2000 vyprodukoval Temelín přes 133,714 miliardy kWh elektřiny.

Letos vyrobené rekordní množství elektřiny by stačilo téměř 3,5 roku pokrývat spotřebu celých jižních Čech nebo 11,5 roku zásobovat všechny jihočeské domácnosti.

"V závěru letošního roku předpokládáme, že svůj dosavadní výrobní rekord překoná i Jaderná elektrárny Dukovany. Ten dosud činí 14,448 miliardy kWh elektřiny," řekl Kříž.

Dosavadní výrobní rekord překonala temelínská elektrárna s předstihem 28 dní. Má také dobře nakročeno k překonání výroby 15 miliard kilowatthodin. "Tento cíl jsme si dali před pěti lety. Díky dobrému provozu od začátku roku a zkrácením obou odstávek se nám podařilo vytvořit několikadenní rezervu. Teď už bude záležet na provozu v posledním měsíci roku," dodal Vladimír Hlavinka, ředitel divize Výroba ČEZ.

Pro dosažení dobrých výrobních výsledků je klíčové dodržení délky odstávek pro výměnu paliva v reaktoru. Obě letošní odstávky zvládl Temelín v součtu za 95 dní, tedy o šest dní dříve než bylo plánováno.

Témata: čez | temelín

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky