Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šokující odhalení: Podnikatelé si často přikrášlují účetnictví!

Šokující odhalení: Podnikatelé si často přikrášlují účetnictví!

Foto: pujckomat.cz

Přetrvávající recese podkopává morálku tuzemských podnikatelů, kteří se stále snaží přikrášlovat své finanční výsledky. Upravení hospodářské závěrky od svých účetních letos očekává více než každý pátý podnikatel, uvedla ve středu Komora certifikovaných účetních.

"Výsledek je sice proti předchozímu roku o jeden procentní bod lepší, ale i tak je potencionálně účelně pozměněna účetní závěrka u zhruba 200 tisíc firem," upřesnila výsledek své ankety zpráva Komory certifikovaných účetních.

Nejčastěji se přitom požadavky na "kreativní" zásahy do účetnictví zaměřují na umělé vylepšení ziskovosti firmy, o které své účetní žádá téměř 80 procent z nepoctivých podnikatelů.

Druhé místo pomyslného žebříčků následně obsadilo přání vedoucích zaměstnanců, aby jejich pracovníci papírově snížili zadluženost podniku (17,5 procenta z amorálních firem). "Navenek se tedy jako méně zadlužený subjekt tváří až 30 tisíc společností registrovaných v ČR," doplnila předsedkyně Komory Alice Šrámková. Podle jejích slov je jediným opravdu neupravitelným ukazatelem cash flow. Paradoxem však zůstává, že právě tento výkaz není dle zákona o účetnictví povinnou součástí závěrky podnikatelů.

Ankety se zúčastnilo 314 respondentů z řad členů Komory certifikovaných účetních.

Témata:  podnikatelé účetnictví

Aktuálně se děje

21. května 2024 10:46

O starší byty je zájem. Prodej na jaře výrazně zrychlil

Zájem o starší byty v prvním čtvrtletí rostl. Ukazují to čísla realitní společnosti RE/MAX, podle které se mediánová doba od zveřejnění bytu v nabídce po její rezervaci zkrátila v březnu na 33 dnů. Ve srovnání s délkou prodeje v předchozím roce se doba zkrátila téměř na polovinu.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy