Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České obchody jsou plné falšovaného medu! Inspekce si neví rady

České obchody jsou plné falšovaného medu! Inspekce si neví rady

Foto: Pixmac

České obchody čím dál tím více zaplavuje falšovaný med, obrana proti tomuto fenoménu je ale složitá, tvrdí Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Novináře o tom ve středu informoval náměstek inspekce Martin Klanica.

"My jako potravinářská inspekce kontrolujme kvalitu medu až u prodejců a výsledky těchto kontrol nejsou příliš uspokojivé. Dostáváme i celou řadu podnětů ke kontrolám u výrobců či dodavatelů. Problémem ovšem je, že toto je kontrolní doména Státní veterinární správy. Ta opakovaně pochybení nenachází, avšak naše vzorky přímo z obchodů ukazují něco jiného. Nedovedu si představit, že by samotní obchodníci do medu přidávali látky, které tam nepatří či med jinak upravovali," uvedl náměstek.

Má pocit, jako by veterinární správa výstupy SZPI ani nečetla. Potravináři přitom podle Klanicy objevují stále nové a nové metody, jak výrobci med falšují a upravují. "Bohužel, můžeme říci, že výrobci a dodavatelé medu jsou o krok až dva dopředu před kontrolními orgány," řekl Klanica.

Za špatnou kvalitou medu je podle SZPI zejména tlak na cenu. Podobně se vyjadřují i včelaři. "Nám by ani nevadilo, že se prodávají náhražky medu, ať už naše nebo zahraniční. Jen se jim nesmí říkat med a spotřebiteli musí být jasné, že si med nekupuje," uvedl za včelaře Rudolf Peleška.

Témata:  ČOI

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 19:37

Vrací se zimní počasí. Do Česka už proudí arktický vzduch, může i sněžit

Do Česka dnes začal proudit chladný arktický vzduch, jehož příliv se již projevuje na teplotách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že může sněžit ve všech polohách. Nejméně dvě následující noci budou mrazivé. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.