Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České obchody jsou plné falšovaného medu! Inspekce si neví rady

České obchody jsou plné falšovaného medu! Inspekce si neví rady

Foto: Pixmac

České obchody čím dál tím více zaplavuje falšovaný med, obrana proti tomuto fenoménu je ale složitá, tvrdí Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Novináře o tom ve středu informoval náměstek inspekce Martin Klanica.

"My jako potravinářská inspekce kontrolujme kvalitu medu až u prodejců a výsledky těchto kontrol nejsou příliš uspokojivé. Dostáváme i celou řadu podnětů ke kontrolám u výrobců či dodavatelů. Problémem ovšem je, že toto je kontrolní doména Státní veterinární správy. Ta opakovaně pochybení nenachází, avšak naše vzorky přímo z obchodů ukazují něco jiného. Nedovedu si představit, že by samotní obchodníci do medu přidávali látky, které tam nepatří či med jinak upravovali," uvedl náměstek.

Má pocit, jako by veterinární správa výstupy SZPI ani nečetla. Potravináři přitom podle Klanicy objevují stále nové a nové metody, jak výrobci med falšují a upravují. "Bohužel, můžeme říci, že výrobci a dodavatelé medu jsou o krok až dva dopředu před kontrolními orgány," řekl Klanica.

Za špatnou kvalitou medu je podle SZPI zejména tlak na cenu. Podobně se vyjadřují i včelaři. "Nám by ani nevadilo, že se prodávají náhražky medu, ať už naše nebo zahraniční. Jen se jim nesmí říkat med a spotřebiteli musí být jasné, že si med nekupuje," uvedl za včelaře Rudolf Peleška.

Témata:  ČOI

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.