Česko má 14. nejdražší elektřinu v rámci EU

Nejméně platili za elektřinu po přepočtu na kupní sílu v rámci Evropské unie ve druhé polovině roku 2011 Finové, nejvíce pak Kypřané, české domácnosti mají po tomto přepočtu 14. nejdražší elektřinu v rámci EU. Informoval o tom v pátek na svých webových stránkách evropský statistický úřad Eurostat.

660

Ceny elektřiny pro domácnosti v Evropské unii ve druhé polovině loňského roku meziročně vzrostly o 6,3 procenta a v eurozóně o 6,2 procenta. Změna cen elektřiny se pohybovala od zlevnění o 4,9 procenta v Lucembursku až po zdražení o 27,5 procent v Lotyšsku. V ČR stouply o 5,2 procenta.

Pokud jde o to, kolik se v kterých zemích platí za elektřinu, statistici používali tzv. standardy kupní síly (PPS), což je uměle vytvořená měnová jednotka, která se používá při mezinárodních srovnáních. Díky této jednotce se vyrovnávají rozdíly existující mezi kupní silou národních měn.

Průměrná cena elektřiny pro domácnosti za 100 kWh ve druhém pololetí loňského roku činila 18,4 PPS. V České republice cena činila 19,9 PPS. Nejvíce platili Kypřané (26,7 PPS), nejméně naopak Finové (11,4 PPS). Slováci platili 24,9 PPS.

Témata: energetika

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky