Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odbory utekly z jednání tripartity, nesouhlasí se škrty

Odbory utekly z jednání tripartity, nesouhlasí se škrty

Foto: Jan Zýka / INCORP images

Odboráři předčasně opustili páteční mimořádné jednání tripartity o reformách a úsporných opatřeních vlády na roky 2013 a 2014. Odbory nesouhlasí s celou řadou úsporných kroků, například se zvyšováním DPH, jednání tak opustily na protest proti postupu vlády.

Odbory hned před jednáním naznačily, že by mohly jednání opustit na protest proti postupu vlády. Nesouhlasí s růstem sazby daně z přidané hodnoty o procentní bod na 15 a 21 procent a omezení růstu důchodů. Opatření na snížení deficitu státního rozpočtu, které navrhlo ministerstvo financí, mohou podle nich zhoršit ekonomickou situaci státu. Zásadním problém pro odbory je to, že s nimi kabinet projednává záležitosti, které jsou už schválené a podklady, které dostávají, neplatí.

Premiér Petr Nečas (ODS) je ale přesvědčený, že tímto chováním chtějí odbory jen vyostřit situaci před plánovaným protestem, který se má konat 21. dubna. Navíc se podle jeho názoru přišly odbory na tripartitu "nedohodnout". "Na dnešní jednání tripartity přišla jedna ze tří vyjednávacích stran, v tomto případě představitelé odborů, s dopředu jasným a promyšleným záměrem dnešní jednání tripartity v podstatě zrušit, odejít z něho," uvedl Nečas na tiskové konferenci.

Jeden z odborářů se podle něj dokonce prořekl, že jsou již dopředu domluvení usnesením. "Když to řeknu velmi zjednodušeně, pokud vláda neodvolá úplně všechno, co za poslední rok a půl udělala, tak odchází. V podstatě z jejich strany to bylo dvouhodinové divadélko, které vedlo k tomuto zbytečnému vystupňování," prohlásil předseda vlády.

Témata:  odbory

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.