Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministři financí EU se neshodli, odkud naplnit rozpočet eurozóny

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Ministři financí zemí Evropské unie v noci na dnešek v Lucemburku nedokázali najít společnou představu toho, jak a z jakých zdrojů by měl být v budoucnosti naplňován rozpočtový nástroj eurozóny.

Před červnovým summitem EU příští týden ale domluvili základní obrysy budoucího nástroje, a téma tak opět na stůl dostanou premiéři a prezidenti členských států za týden v Bruselu. Novinářům to na ranní tiskové konferenci řekl Mario Centeno, šéf euroskupiny, tedy schůzek ministrů financí zemí, kde se platí eurem.

"Posílení eura je skutečně téma, kvůli kterému v noci nespíme," poznamenal Centeno, který summitu příští týden předloží shrnutí dosavadních představ. Ministři se podle něj shodli na základním rámci nástroje, včetně toho, že by měl pomoci posilovat konkurenceschopnost a sbližování ekonomik eurozóny a podpořit jejich odolnost a růst.

Euroskupina a vrcholné schůzky zemí eurozóny budou hrát klíčovou roli při přesném definování priorit, tedy toho, na co budou moci být peníze z nástroje použity. Centeno zmínil podporu strukturálních reforem i veřejné investice při dodržení stanovených podmínek, včetně úrovně spolufinancování.

V "rozpočtový nástroj pro konvergenci a konkurenceschopnost" eurozóny se vyvinuly diskuse o samostatném rozpočtu pro eurozónu, jehož vznik si představoval například francouzský prezident Emmanuel Macron. Loni dal summit EU ministrům financí za úkol, aby práci na jeho podobě posunuli.

"Mluvíme-li o rozpočtu, je důležitá jeho výše a to rozhodnou lídři později v tomto roce," poznamenal šéf euroskupiny, debata o velikosti nástroje se totiž má vést v rámci širší diskuse o podobě příštího víceletého rozpočtu EU na roky 2021 až 2027.

Komisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici zdůraznil "symbolický význam" noční dohody, i když práce podle něj ještě není u konce. "Teď máme obrysy rozpočtového nástroje," řekl. Osobně si představuje v budoucnu samostatný rozpočet eurozóny, kontrolovaný europarlamentem, a existenci "ministra financí" eurozóny. V současné situaci - kdy některé státy byly původně proti existenci rozpočtu eurozóny - je podle Moscoviciho dohoda ta nejlepší, které bylo možné dosáhnout. "Otevřeli jsme dveře," dodal s tím, že nástroj pro eurozónu by měl mít v budoucnu i stabilizační funkci, tedy schopnost pomáhat zemím řešit případné hospodářské otřesy.

Součástí červnového summitu EU příští týden je v pátek dopoledne právě jednání "eurosummitu", jako obvykle též za účasti prezidentů a premiérů zemí, které společnou evropskou měnu nepoužívají.

Celonoční jednání ministrů financí skončilo až po 4:30 ráno, uvedl v noci na twitteru Centenův mluvčí Luis Rego. Ministři tak jednali asi 15 hodin, debaty euroskupiny o prohlubování hospodářské a měnové unie se účastnili i ministři financí ostatních zemí EU.

Témata:  EU finance EUR

Související

Aktuálně se děje

4. prosince 2024 9:54

28. listopadu 2024 13:10

Adventní shon: Když spěch a nedbalost přinášejí neštěstí

Adventní období má být časem klidu, radosti a očekávání Vánoc. Ve skutečnosti se však často mění v hektický maraton, kdy nás pohltí nákupní horečka a přeplněné obchody. Předvánoční nákupy doprovází nejen stres a spěch, ale také rostoucí riziko dopravních nehod. Zácpy na příjezdových komunikacích, přetížená parkoviště, brzké stmívání a často nepříznivé počasí jsou jen některé z faktorů, které činí předvánoční provoz obzvláště náročným.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Obchodní boj mezi USA a Čínou přinese pokles světového obchodu

Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další strategický dovoz. Výsledkem navýšení cel pro Čínu na 25 % a 5 % pro zbytek světa způsobí v roce 2026 snížení nominálního růstu světového obchodu o 0,6 procentního bodu. Obchodní války mezi USA a Čínou se také negativně dotknou obchodu Evropské unie, vyplývá z analýzy společnosti Allianz Trade.