Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá ekonomika ztrácí dech

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Podnikatelská důvěra v Německu se v květnu zhoršila více, než se čekalo. Oslovení manažeři hůře hodnotili především současnou situaci, výrazný propad důvěry pak zaznamenal sektor služeb. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil institut Ifo. Údaje podle analytiků naznačují, že největší ekonomika eurozóny ztrácí po dobrém začátku roku dech.

Index podnikatelské nálady sestavovaný na základě průzkumu u zhruba 9000 německých společností se v květnu snížil na 97,9 bodu z dubnových 99,2 bodu. Analytici podle agentury Reuters počítali jen s mírným poklesem, a to na 99,1 bodu.

Nálada podnikatelů se pokazila už v dubnu, když o měsíc dříve zaznamenala první zlepšení za půl roku. "Německá ekonomika se stále nemůže rozjet," řekl agentuře Reuters prezident Ifo Clemens Fuest.

Dílčí index hodnotící současnou situaci ve službách vykázal nejhlubší měsíční propad od dubna 2013. Pokračuje ale boom ve stavebnictví.

Výrazné oživení nečeká podle ekonoma Ifo Klause Wohlrabeho německý exportně orientovaný automobilový průmysl. Wohlrabe dodal, že neočekává, že by Evropská centrální banka (ECB) přišla se stimulačními opatřeními na povzbuzení ekonomiky. V Německu ale prý bude po volbách do Evropského parlamentu (EP) následovat politická diskuse o tom, jakými způsoby toho dosáhnout.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa vzrostl v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,4 procenta. V meziročním srovnání růst ekonomiky podle sezonně přepočtených údajů dosáhl 0,7 procenta. Vláda letos snížila odhad růstu HDP na 0,5 procenta.

Témata:  Německo ekonomika

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy