Německá ekonomika ztrácí dech

Podnikatelská důvěra v Německu se v květnu zhoršila více, než se čekalo. Oslovení manažeři hůře hodnotili především současnou situaci, výrazný propad důvěry pak zaznamenal sektor služeb. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil institut Ifo. Údaje podle analytiků naznačují, že největší ekonomika eurozóny ztrácí po dobrém začátku roku dech.

Ilustrační fotografie
reklama

Index podnikatelské nálady sestavovaný na základě průzkumu u zhruba 9000 německých společností se v květnu snížil na 97,9 bodu z dubnových 99,2 bodu. Analytici podle agentury Reuters počítali jen s mírným poklesem, a to na 99,1 bodu.

Nálada podnikatelů se pokazila už v dubnu, když o měsíc dříve zaznamenala první zlepšení za půl roku. "Německá ekonomika se stále nemůže rozjet," řekl agentuře Reuters prezident Ifo Clemens Fuest.

Dílčí index hodnotící současnou situaci ve službách vykázal nejhlubší měsíční propad od dubna 2013. Pokračuje ale boom ve stavebnictví.

Výrazné oživení nečeká podle ekonoma Ifo Klause Wohlrabeho německý exportně orientovaný automobilový průmysl. Wohlrabe dodal, že neočekává, že by Evropská centrální banka (ECB) přišla se stimulačními opatřeními na povzbuzení ekonomiky. V Německu ale prý bude po volbách do Evropského parlamentu (EP) následovat politická diskuse o tom, jakými způsoby toho dosáhnout.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa vzrostl v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,4 procenta. V meziročním srovnání růst ekonomiky podle sezonně přepočtených údajů dosáhl 0,7 procenta. Vláda letos snížila odhad růstu HDP na 0,5 procenta.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky