Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volání do zahraničí už nebude zatíženo roamingovým paradoxem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Od 15. května bude volání do zahraničí regulováno podle nových pravidel Evropské unie na maximální sazbu necelých 6 korun za minutu. Hlavní čeští operátoři jsou připraveni poskytnout svým zákazníkům pouze ceny u horní hranice poplatků, což se může při volání do ciziny výrazně prodražit. Na tuto situaci se rozhodnul reagovat virtuální operátor SAZKAmobil, který nabízí hovory do zahraničí v rámci Evropy až o čtvrtinu levněji než velká trojka.

Pokud jste si dosud mysleli, že při volání do zahraničí jsou ceny u operátora stejné jako na území ČR, možná vás nepříjemně zaskočilo telefonní vyúčtování. Při bližším zkoumání totiž zjistíte, že ze zahraničí sice můžete volat za stejné částky jako v Česku, ale když sami telefonujete někomu, kdo se zrovna nachází za hranicemi, jde o výrazně vyšší sazby. Tento problém se dosud nazýval roamingovým paradoxem a od poloviny května 2019 si operátoři díky regulaci Evropské unie budou moci účtovat za volání do zahraničí maximálně necelých 6 korun za minutu.

Velká trojka drží ceny volání do zahraničí stále vysokoMůže se zdát, že hlavní operátoři se předhánějí, kdo dá klientům výhodnější nabídku, nicméně právě u hovorů z Čech do pásma EU jde vidět, že volání je pod šestikorunovou hranicí jenom symbolicky. „Velká trojka se momentálně pohybuje v rozmezí 5,80 Kč až 5,90 Kč za minutu. My chceme nabídnout svým klientům opravdu nízkou cenu, a proto poskytujeme volání do zahraničí za 4,50 Kč za minutu, což je o čtvrtinu nižší sazba než mají ostatní společnosti, protože další virtuální operátoři kopírují ceny velké trojky,“ říká Jan Schmiedhammer, ředitel virtuálního operátora SAZKAmobil.

Nabídka mobilních operátorů

Volání do zahraničí (region 1)

Cena volání za minutu

SAZKAmobil

4,50 Kč

Vodafone

5,80 Kč

T-mobile

5,89 Kč

Mobil.cz

5,89 Kč

Tesco mobil

5,89 Kč

BLESKmobil

5,89 Kč

O2

5,90 Kč

Čas prázdnin se blíží, zájem o virtuální operátory rosteStejně jako již v předchozích letech, také letos očekávají virtuální mobilní operátoři zvýšený zájem o své služby. Tato situace je daná především obdobím letních prázdnin a dovolených. Volání do zahraničí dokáže výrazně zvednout účet za telefon, proto domácnosti volí pro tyto účely raději předplacenou sim kartu, aby měli svoje výdaje stále pod kontrolou. Tuto sezónu počítá SAZKAmobil s ještě větším zájmem kvůli levnějšímu volání do zahraničí na území EU. „Máme zkušenost, že zákazníci velkých operátorů u nás před cestou do ciziny nakupují předplacené karty pro sebe i své děti, aby nemuseli řešit obavy z účtů za telefon, které se u paušálů snadno vyšplhají i na několik tisíc korun. U našich služeb má klient vždy jasno o své útratě za volání, posílání zpráv nebo ceně použitých dat, ve kterých jsme schopni velké trojce nejenom konkurovat, ale dokonce je předběhnout a nabídnout lidem skutečně dobré ceny,“ uzavírá Jan Schmiedhammer.

Témata:  mobilní operátoři mobily

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.