Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volání do zahraničí už nebude zatíženo roamingovým paradoxem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Od 15. května bude volání do zahraničí regulováno podle nových pravidel Evropské unie na maximální sazbu necelých 6 korun za minutu. Hlavní čeští operátoři jsou připraveni poskytnout svým zákazníkům pouze ceny u horní hranice poplatků, což se může při volání do ciziny výrazně prodražit. Na tuto situaci se rozhodnul reagovat virtuální operátor SAZKAmobil, který nabízí hovory do zahraničí v rámci Evropy až o čtvrtinu levněji než velká trojka.

Pokud jste si dosud mysleli, že při volání do zahraničí jsou ceny u operátora stejné jako na území ČR, možná vás nepříjemně zaskočilo telefonní vyúčtování. Při bližším zkoumání totiž zjistíte, že ze zahraničí sice můžete volat za stejné částky jako v Česku, ale když sami telefonujete někomu, kdo se zrovna nachází za hranicemi, jde o výrazně vyšší sazby. Tento problém se dosud nazýval roamingovým paradoxem a od poloviny května 2019 si operátoři díky regulaci Evropské unie budou moci účtovat za volání do zahraničí maximálně necelých 6 korun za minutu.

Velká trojka drží ceny volání do zahraničí stále vysokoMůže se zdát, že hlavní operátoři se předhánějí, kdo dá klientům výhodnější nabídku, nicméně právě u hovorů z Čech do pásma EU jde vidět, že volání je pod šestikorunovou hranicí jenom symbolicky. „Velká trojka se momentálně pohybuje v rozmezí 5,80 Kč až 5,90 Kč za minutu. My chceme nabídnout svým klientům opravdu nízkou cenu, a proto poskytujeme volání do zahraničí za 4,50 Kč za minutu, což je o čtvrtinu nižší sazba než mají ostatní společnosti, protože další virtuální operátoři kopírují ceny velké trojky,“ říká Jan Schmiedhammer, ředitel virtuálního operátora SAZKAmobil.

Nabídka mobilních operátorů

Volání do zahraničí (region 1)

Cena volání za minutu

SAZKAmobil

4,50 Kč

Vodafone

5,80 Kč

T-mobile

5,89 Kč

Mobil.cz

5,89 Kč

Tesco mobil

5,89 Kč

BLESKmobil

5,89 Kč

O2

5,90 Kč

Čas prázdnin se blíží, zájem o virtuální operátory rosteStejně jako již v předchozích letech, také letos očekávají virtuální mobilní operátoři zvýšený zájem o své služby. Tato situace je daná především obdobím letních prázdnin a dovolených. Volání do zahraničí dokáže výrazně zvednout účet za telefon, proto domácnosti volí pro tyto účely raději předplacenou sim kartu, aby měli svoje výdaje stále pod kontrolou. Tuto sezónu počítá SAZKAmobil s ještě větším zájmem kvůli levnějšímu volání do zahraničí na území EU. „Máme zkušenost, že zákazníci velkých operátorů u nás před cestou do ciziny nakupují předplacené karty pro sebe i své děti, aby nemuseli řešit obavy z účtů za telefon, které se u paušálů snadno vyšplhají i na několik tisíc korun. U našich služeb má klient vždy jasno o své útratě za volání, posílání zpráv nebo ceně použitých dat, ve kterých jsme schopni velké trojce nejenom konkurovat, ale dokonce je předběhnout a nabídnout lidem skutečně dobré ceny,“ uzavírá Jan Schmiedhammer.

Témata:  mobilní operátoři mobily

Související

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii. Koncem předminulého desetiletí hrozilo americké firmě vyšetřování a tučné pokuty ze strany Evropské unie, a to kvůli údajně nesoutěžnímu jednání (systémy Windows plnily svoji roli dostatečně spolehlivě, takže běžní uživatelé neměli moc důvod hledat alternativy). Takže roku 2009 raději s Bruselem uzavřela dohodu, že bude sdílet své rozhraní API pro klientské a serverové operační systémy Windows s vývojáři bezpečnostního softwaru třetích stran.