Trnitá cesta Velké Británie: Zamítnuto, zamítnuto… a prodlouženo?

Debakl s brexitem se blíží k papírovému rozuzlení, ale kolem celého tématu je jen málo jistot. Britský parlament je stále rozdělen a britské politické elity zřejmě nevědí, co vlastně chtějí, informuje Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Ilustrační fotografie
reklama

Investoři aktuálně neočekávají žádný pozitivní výsledek, většina ministrů správně předpokládalo, že dohoda bude odmítnuta alespoň 200 hlasy. Na úterním hlasování byl výsledek jednoznačný – pro dohodu hlasovalo 242 poslanců, proti 391. Říct, že jednání mezi Mayovou, její vlastní stranou a opozicí, jsou napjatá, by bylo velmi mírné označení.

Prohra otevřela možnost dalšího hlasování ve středu o odchodu z Evropské unie bez dohody, které však zřejmě také skončí odmítnutím. Potom budou poslanci hlasovat, zda žádat o prodloužení platnosti čl. 50, což ve čtvrtek pravděpodobně odsouhlasí. Jinak řečeno, měli bychom se v nejbližší době vyhnout brexitu bez dohody, ale jednání nejsou ani zdaleka u konce.

Jaký bude další postup?

Mayová se bude muset vrátit do Bruselu a požádat sedmadvacítku o prodloužení lhůty, což není ani zdaleka jisté. Minulý týden jsem přesně o tomhle mluvil se skupinou evropských diplomatů na Maltě, a všichni potvrdili, že hlavní představitelé EU jsou nakloněni možnosti prodloužení, avšak ne za každou cenu. Britská premiérka musí do Bruselu přijet s jasným plánem: buď vyhlásí nové referendum (což je v tuto chvíli nepravděpodobné), vyžádá si čas na svolání předčasných voleb (také nepravděpodobné), nebo čas na to, aby ve své straně získala podporu pro to, co už bylo dojednáno s EU.

Prodloužení platnosti čl. 50 je technicky jednoduché, ale politicky velmi citlivé. Jak mi evropští diplomaté řekli, pokud se lhůta prodlouží za evropské volby, znamená to, že Velká Británie se těchto voleb musí účastnit a v nově zvoleném Evropském parlamentu budou zasedat britští poslanci – celkem zvláštní situace pro zemi, která hlasovala pro odchod, ať už je následná situace jakkoli zamotaná.

Co vlastně chcete?

Pokud bude platnost čl. 50 prodloužena za rok 2019, třeba do roku 2020, znamená to, že Velká Británie by se měla účastnit i diskuzí o novém rozpočtu EU. To by samozřejmě nedávalo už vůbec žádný smysl. Podle mě je jasné, že brexit bude složitý i v případě, že k prodloužení dojde, protože britští politici nemají představu, co vlastně chtějí.

Myslím, že následující citát Franze Kafky se na současnou britskou situaci hodí naprosto přesně: „Jeden idiot je jeden idiot. Dva idioti jsou dva idioti. Deset tisíc idiotů je politická strana.“

Do budoucna předpokládám: 

  • Další problémy pro britská aktiva, zejména pro kotované společnosti, jejichž příjmy silně závisí na britském trhu, protože spotřeba v Británii se zpomaluje a britské domácnosti jsou pod stále větším tlakem.
  • Vyšší volatilitu GBP (malá připomínka: podle PPP je britská libra stále podhodnocena zhruba o 10 % proti USD, i když vůči EUR je na odpovídající úrovni).
  • Nedostatek nových úvěrů stlačí britskou ekonomickou aktivitu více, než se předpovědělo, protože politická nejistota potrvá déle.
  • Můžeme čekat ještě horší data.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky